fot. PAP/Piotr Polak

Rozpoczyna się przetarg na projekt i budowę obwodnic na Podlasiu

Rusza przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnic Sztabina i Suchowoli na Podlasiu. Inwestycje będą realizowane w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Obwodnice powstaną w ciągu drogi krajowej nr 8 Białystok-Augustów. W ramach obwodnicy Suchowoli wybudowanych zostanie ponad 15 km trasy. Powstanie pięć skrzyżowań, w tym cztery ronda, ponad 180-metrowa estakada, pięć mostów, dziewięć wiaduktów, przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego.

Z kolei obwodnica Sztabina będzie miała ponad 4 km długości. W ramach inwestycji powstaną m.in. trzy skrzyżowania, w tym dwa ronda oraz estakada nad doliną rzeki Biebrzy. Zgodnie z decyzją środowiskową, nad doliną rzeki Biebrzy powstanie 11-przęsłowa estakada o długości ponad 700 m.

Na inwestycje, które wyprowadzą ruch poza miasto, mieszkańcy czekali od dawna.

– To mniejsza emisja spalin w centrach miast. Z obwodnic skorzystają też kierowcy, którzy przejeżdżają tranzytem przez Podlasie. Obwodnice realizowane są w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. Dzięki temu, że zostały w nim zawarte, uzyskały finansowanie. Program polega na budowie 100 obwodnic we wszystkich regionach naszego kraju. Został zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego jesienią 2019 roku. Od samego początku jest konsekwentnie realizowany przez Ministerstwo Infrastruktury – wskazuje wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Oferty w przypadku Suchowoli można składać do 8 lutego. Z kolei w przypadku Sztabina nieco wcześniej, bo do 5 lutego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj