fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Rozpoczyna się budowa zapory na granicy z Białorusią. Straż Graniczna: Zależy nam, aby szkody związane z inwestycją były jak najmniejsze

Zależy nam, aby szkody w środowisku związane z budową zapory na granicy z Białorusią były jak najmniejsze – powiedziała por. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej. Wykonawcy mają korzystać z lokalnej sieci dróg, a wycinka drzew zostanie ograniczona do niezbędnego minimum – zaznaczyła.

25 stycznia 2022 roku Straż Graniczna oddaje teren wykonawcom i rusza budowa zapory na granicy z Białorusią. Rzecznik Straży Granicznej była pytana o wpływ inwestycji na środowisko.

Por. Anna Michalska przypomniała, że w pracach zespołu ds. budowy zapory brał udział m.in. minister właściwy ds. środowiska lub jego przedstawiciele.

„Cały czas współpracujemy i będziemy współpracować z nadleśnictwami, ale też z przedstawicielami Białowieskiego Parku Narodowego. Naszą intencją jest to, aby szkody były jak najmniejsze, wycinki drzew zostaną ograniczone do niezbędnego minimum. Sama zapora powstanie na pasie drogi granicznej” – dodała.

Pytana o doniesienia, że budowa spowoduje wycinkę drzew wzdłuż granicy, podkreśliła, że szerokość pasa potrzebnego do postawienia zapory wynosi 8 m. Jak wyjaśniła, mieści się to w 15-metrowym pasie drogi granicznej, a teren ten w większości nie jest zalesiony.

Rzecznik formacji zaznaczyła też, że firmy, które wykonają roboty budowlane, mają korzystać z lokalnej sieci dróg.

„Nie będą budowane nowe drogi. Ewentualnie drogi leśne będą utwardzane, ale potem będą naprawiane” – powiedziała. Jak dodała, o kwestie składowania materiałów i magazyny należy pytać firmy, ponieważ nie jest to objęte umową.

Por. Anna Michalska podkreśliła, że Straży Granicznej bardzo zależy na tym, aby zniszczenia w środowisku związane z tą inwestycją były jak najmniejsze.

„Jednym z głównych walorów służby w Straży Granicznej są właśnie piękne warunki środowiska: parki, puszcze. To jest nasze codzienne miejsce pracy, o które dbamy” – powiedziała.

Zapora na granicy z Białorusią, o długości łącznie 186 km i wysokości ponad 5,5 m, ma być gotowa w czerwcu tego roku. Roboty budowlane, na które zakontraktowano 644 mln zł, wykonają firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Z kolei konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks wyprodukuje stalowe przęsła, czyli podstawowe elementy zapory, za 589 mln złotych.

Inwestycja – zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada br. – jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej.

Koszt robót budowlanych i produkcji przęseł to 1 mld 233 mln zł. Kolejnym etapem będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej. W Ocenie Skutków Regulacji do projektu wspomnianej ustawy koszt perymetrii oszacowano na 115 mln złotych.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1485874352155410439

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl