PAP/EPA

Litwa buduje zasieki na granicy z Białorusią

Litewski rząd buduje zasieki i ogrodzenie z drutem kolczastym na granicy z Białorusią. To efekt fali migrantów, którzy próbują dostać się na zachód. Dodatkowe kontrole straży granicznej pojawią się też na granicy polsko-litewskiej.

W tym roku granice Białorusi z Litwą próbowało przekroczyć ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów. W ostatnich dniach liczba niepokojąco rośnie. Migranci to głównie obywatele państw z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki. Litewski rząd winą za przerzut tych osób obarcza reżim Łukaszenki. Prezydent Białorusi zagroził ostatnio, że nie będzie nikogo w swoim kraju zatrzymywał.

„Oni nie idą do nas, a do oświeconej, ciepłej i wygodnej Europy” – powiedział prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka.

W obawie przed falą migracji na granicy litewsko-białoruskiej stawiane jest ogrodzenie z drutem kolczastym.

– Ponieważ jest to drut, ogrodzenie nie będzie zbyt wysokie, ale zostanie wzmocnione później. Decyzje zapadły bardzo szybko – poinformował zastępca dowódcy Państwowej Straży Granicznej, płk. Vidas Macaitis.

Dodatkowym zabezpieczaniem będą zasieki. Koszt budowy to ponad 45 mln euro. Na ten moment do straży granicznej dołączyło 360 żołnierzy. Razem przygotowują ponad 500 km zabezpieczenia granicy.

– Przeszkoda ma nam pomóc w kryzysie, z którym borykają się obecnie nasze patrole graniczne. Pozwoli im to trochę lepiej kontrolować najbardziej krytyczne miejsce na granicy – wyjaśnił kpr. Andrius Dilda z działu komunikacji litewskiego Sztabu Obrony.

Okazuje się, że wielu migrantów, którzy ruszyli już w głąb Litwy, nie zatrzymało się i idą dalej w kierunku zachodnim. Premier Litwy poinformowała, że Polska przekazała 38 nielegalnych migrantów próbujących przekroczyć polsko-litewską granicę.

„Są migranci, którzy próbują wyjechać z Litwy, ale oni też są zawracani. (…) Niektórym oczywiście udaje się dotrzeć do innych miejsc w państwach zachodnich, ale z pewnością nie wszystkim” – powiedziała premier Litwy Ingrida Szimonyte.

Z tego też powodu Litwa podjęła decyzję o wzmocnieniu kontroli na granicy z Polską. Mowa przed wszystkim o wzmożonej obserwacji granicy, blokowaniu różnych dróg i ścieżek oraz wybiórczej kontroli przy granicy. Kontrolą będzie zajmowała się służba graniczna i policja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl