fot. facebook.com

Białoruś: Polacy z ZPB uczcili 75. rocznicę operacji „Ostra Brama”

Dwudniowe obchody 75. rocznicy operacji „Ostra Brama” zorganizował Związek Polaków na Białorusi wspólnie z Konsulatem Generalnym RP w Grodnie. Objazd historyczny uwieńczony został udziałem w uroczystościach rocznicowych w Wilnie.

Na mapie objazdu po Grodzieńszczyźnie zorganizowanego w pierwszym dniu obchodów znalazły się związane z Armią Krajową miejsca pamięci w miejscowościach Szczuczyn, Bielica, Nieciecz, Jeremicze, Dyndyliszki, Smorgonie i Soły. Obszerną relację z uroczystości zamieścił w poniedziałek portal Znadniemna.pl.

W objeździe uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli różnych oddziałów nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi, związana z organizacją młodzież, a także dyplomaci polscy z Grodna.

W niedzielę działacze ZPB wzięli w Wilnie udział w obchodach jubileuszu zorganizowanych przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz ambasadę RP na Litwie.

Operacja wojskowa „Ostra Brama” w dniach 7-13 lipca 1944 r. była częścią akcji „Burza”, mającej na celu odbicie wschodnich terenów II RP z rąk niemieckich i zajęcie ich przed wkroczeniem Armii Czerwonej, by wystąpić tam w roli gospodarzy.

Plan operacji „Ostra Brama” polegał na uderzeniu na Wilno siłami dwóch okręgów AK – wileńskiego i nowogródzkiego. Polskimi siłami, które w nocy z 6 na 7 lipca rozpoczęły atak na miasto, dowodził płk Aleksander Wilk-Krzyżanowski.

Po zdobyciu miasta 13 lipca na krótko znalazło się ono pod polską władzą administracyjną. Wkrótce jednak kontrolę nad nim przejęli Sowieci. Podstępem zwabili oni polskich dowódców na rozmowy, a następnie aresztowali i uwięzili.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl