W Mińsku opłatek Polaków z Białorusi z udziałem wicemarszałek Senatu RP

Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc wzięła w niedzielę udział w spotkaniu opłatkowym polskich organizacji z różnych części Białorusi, zorganizowanym w Mińsku przez Ambasadę RP. Polityk złożyła również kwiaty przed tablicą ku czci Józefa Piłsudskiego w Wojstomiu.

Maria Koc przekazała zgromadzonym na spotkaniu życzenia świąteczne w imieniu swoim, marszałka Stanisława Karczewskiego i całego Senatu.

„Dla Senatu RP sprawowanie pieczy nad Polakami, którzy mieszkają za wschodnią granicą, nad Polonią, która rozproszona jest po całym świecie, jest najważniejszą misją i największym zaszczytem” – oświadczyła Maria Koc.

Jak powiedziała, jest to nie tylko tradycja, która sięga II RP, ale przede wszystkim „dzisiejsza rzeczywistość”.

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że poza granicami Polski żyje 20 mln naszych rodaków i że wszyscy odczuwają silną więź z macierzą i potrzebują jej” – dodała Maria Koc.

Wicemarszałek dodała, że jest to już jej kolejna wizyta na Białorusi, ale pierwsza w stolicy tego kraju.

Przemawiając do mieszkających na Białorusi Polaków, Maria Koc podkreśliła, że wsparcie Senatu ma wymiar nie tylko symboliczny.

„Senat dysponuje konkretnymi środkami, którymi może wspierać działalność naszych rodaków za granicą. W rocznicowym roku 2018 – na stulecie niepodległości RP – budżet na sprawowanie pieczy nad Polonią i Polakami za granicą wzrósł do 100 mln zł, dzięki czemu będziemy mogli wesprzeć wiele cennych inicjatyw, także na Białorusi” – powiedziała polityk.

„Życzę wszystkim Polakom, by trwali w polskości i byli dumni, że są Polakami i żeby tę polskość przekazywali swoim dzieciom i wnukom” – powiedziała Maria Koc.

„Zawsze wyrażam wielką wdzięczność za to, że nasi rodacy za granicą polskość kochają i kultywują. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest łatwo być Polakiem poza granicami Polski; tym większy podziw budzą ich działania” – podkreśliła.

Życzenia świąteczne złożył zgromadzonym także ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik, z którego inicjatywy odbyło się spotkanie opłatkowe.

„Dziękuję serdecznie przedstawicielom wszystkich organizacji polskich za codzienną, wytężoną pracę na rzecz utrzymania języka polskiego, tradycji, polskiej historii, za pracę z dziećmi i młodzieżą. Chcę też powiedzieć, że w swojej działalności możecie zawsze na nas liczyć” – powiedział Konrad Pawlik w imieniu dyplomatów.

Do Mińska przybyli przedstawiciele działających na Białorusi organizacji polskich, uznawanych przez Warszawę, w tym najliczniej reprezentowany Związek Polaków na Białorusi, którego nie uznają władze w Mińsku, a także Polska Macierz Szkolna i inne struktury.

Obecni byli również dyplomaci akredytowani w Mińsku oraz konsulowie generalni z Grodna i Brześcia, Jarosław Książek oraz Piotr Kozakiewicz.

Zwierzchnik białoruskich katolików ks. arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz odmówił modlitwę i udzielił zebranym błogosławieństwa, zachęcając ich do dobrego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

W czasie spotkania wicemarszałek Maria Koc oraz ambasador Konrad Pawlik wręczyli nagrody laureatom dziecięcych konkursów plastycznych.

Wcześniej, w niedzielę Maria Koc wspólnie z polskimi dyplomatami wzięła udział w Mszy św. w Wojstomiu w obwodzie grodzieńskim i złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy jego urodzin.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl