Rozpoczęły się obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W stolicy rozpoczynają się obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele władz, organizacji kombatanckich i mieszkańcy w Warszawy przed południem wzięli udział w uroczystościach przed pomnikiem Żołnierzy „Żywiciela”.

Kwiaty złożono także przed tablicą upamiętniającą żołnierzy Organizacji Wojskowej Polskiej Partii Socjalistycznej z batalionu im. Jarosława Dąbrowskiego, którzy polegli w pierwszym boju powstania na Żoliborzu 1. sierpnia 1944 r.

Poseł Andrzej Melak zauważa, że Polacy cały czas pamiętają o bohaterach narodowych.

Ta pamięć o Powstaniu Warszawskim przetrwała w tradycji i sercach wszystkich Polaków. Do dzisiaj żyjący powstańcy, młodzież i ludność Warszawy w sposób coraz bardziej ukazujący światu wysiłek powstańców pokazuje czym dla Warszawy i Polski jest wolność, niepodległość i życie w wolnym kraju. Stało się już olbrzymią i wieloletnią tradycją, że tego dnia w wielu miejscach Warszawy odbywają się uroczystości – mówi poseł Andrzej Melak.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1. sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

RIRM

drukuj