Rozmowy ws. dopłat do przechowywania wieprzowiny

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel spotka się dziś z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. Tematem rozmów będzie program dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, który ma ruszyć na początku przyszłego roku.

Minister Krzysztof Jurgiel napisał wcześniej list, w którym wnioskował o jak najszybsze uruchomienie systemu. Skierowanie części dopłat do przechowywania zamiast na sprzedaż ma pomóc w podniesieniu cen na rynku wieprzowiny.

Rolnicy wskazują, że jest to konieczne, ponieważ obecna sytuacja jest dramatyczna.

Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa, w rozmowie z Radiem Maryja podkreślił, że dofinansowanie nie powinno ograniczać się tylko do przechowywania mięsa.

Jest to niezwykle ważne, ale w ślad za tym chcemy, jako Polska, uruchomić refundacje wywozowe. Same dopłaty do przechowywania pomogą nam tylko chwilę. To mięso po ok. 90 czy 150 dniach zaraz wróci znów na rynek, a my chcemy, aby to wyszło poza Unię Europejską.  Dziś będziemy domagać się, żeby zostały uruchomione refundacje wywozowe. Dopiero te dwa czynniki razem mogą uspokoić sytuację na rynku wieprzowiny – powiedział Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa.

Według danych Krajowej Izby Rolniczej główne przyczyny złej sytuacji na rynku trzody chlewnej to rosyjskie embargo na import żywności oraz wystąpienie w Polsce afrykańskiego pomoru świń.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl