Rozległy wyż nad Polską

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będą układy wysokiego ciśnienia, jedynie północno-wschodnia część kontynentu będzie pod wpływem niżu znad Morza Barentsa.

Polska znajdzie się w zasięgu klina rozległego wyżu z centrum w rejonie Irlandii. Przez obszar kraju z południowego zachodu na północy wschód rozciągać będzie się falujący front atmosferyczny, bardzo wolno przemieszczający się na południe. Na południe od frontu zalegać będzie powietrze zwrotnikowe, nad pozostały obszar kraju napływać będzie powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1012 hPa i będzie się wahać.

W poniedziałek na północy i północnym zachodzie Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu, a na południu kraju także burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 18 st. do 23 st., chłodniej na wybrzeżu – od 15 st. do 17 st., cieplej na południowym wschodzie – od 24 st. do 29 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek na północy i północnym zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami opady deszczu, a na południowym wschodzie początkowo możliwe burze. Na południowym zachodzie Dolnego Śląska prognozowana suma opadów do 15 mm. Temperatura minimalna: na północy kraju od 4 st. do 8 st., na pozostałym obszarze od 9 st. do 13 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.

We wtorek na północy zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu, a na południowym wschodzie Podkarpacia oraz w Karpatach także burze. Prognozowana suma opadów na Dolnym Śląsku od 10 mm do 20 mm, a w burzach do 15 mm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 16 st. do 20 st., chłodniej na wybrzeżu i w kotlinach sudeckich – od 14 st. do 16 st., cieplej na południowym wschodzie – od 20 st. do 22 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W nocy zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura minimalna 12 st. Wiatr słaby, północny. We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 17 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północno-wschodni i północny.

PAP/RIRM

drukuj