fot. flickr

Rozejm Kurdów z Turkami

Wycofywanie kurdyjskich bojowników z północno-wschodniej Syrii zostało zakończone. Nie ma więc potrzeby jakiejkolwiek operacji militarnej Ankary na terenach syryjskich.

W  Soczi prezydent Turcji Recep Erdogan i prezydent Rosji Władimir Putin osiągnęli porozumienie.

– Po dość długiej, ciężkiej pracy udało nam się podjąć decyzje, które zostaną ogłoszone przez ministrów spraw zagranicznych obu krajów. Moim zdaniem decyzje te są bardzo ważne, może nawet doniosłe, i pozwolą nam rozwiązać trudną sytuację na granicy syryjsko-tureckiej – wskazał prezydent Rosji Władimir Putin.

Za sprawą porozumienia bojownicy kurdyjscy wycofali się na odległość 30 km od granicy z Turcją w północno-wschodniej Syrii.

– W ciągu 150 godzin kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony i ich broń zostaną zabrane na odległość 30 km od granicy. Ich fortyfikacje i pozycje zostaną zniszczone. Po 150 godzinach na zachodzie i wschodzie obszaru operacji Wiosna Pokoju na obszarze 10 km rozpocznie się wspólny patrol turecki i rosyjski – zaznaczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Tureckie ministerstwo obrony oświadczyło, że na tym etapie nie ma potrzeby przeprowadzania nowej operacji wojskowej. Wycofanie Kurdów zostało potwierdzone przez Stany Zjednoczone.

TV Trwam News

drukuj