Rośnie zainteresowanie klasami mundurowymi

Rośnie zainteresowanie szkołami, które mają klasy mundurowe. Od kilkunastu lat klasa o profilu wojskowym funkcjonuje w XII Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Nauka w klasie mundurowej umożliwia nabycie teoretycznych i praktycznych umiejętności zawodowych. Ułatwia to młodym wejść na drogę do wymarzonego zawodu.

Klasa wojskowa w gdyńskim liceum ma rozszerzony program nauczania przysposobienia obronnego. Uczniowie biorą udział w wojskowych obozach i survivalach. Spotykają się z żołnierzami zawodowymi.

Wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni Rafał Miłosz tłumaczy, co sprawia, że zainteresowanie klasą wojskową wzrasta z roku na rok.

Po pierwsze, młodzież interesuje się wojskiem i służbami mundurowymi. Po drugie, wynika to z tego, że służba zasadnicza została kilka lat temu zawieszona. Dzisiaj nasza armia opiera się tylko na wojsku zawodowym – i chyba dobrze, że tak jest – natomiast nie ma tego poboru do wojska, nie ma służby zasadniczej, gdzie ci młodzi ludzie, pasjonaci, trafialiby do tego wojska – mówi Rafał Miłosz.

Do klasy wojskowej uczęszczają młodzi ludzie, dla których tematyka wojskowości wzbudza ogromne zainteresowanie.

– Od dzieciństwa pasjonuję się militariami, ogólnie wojskiem, i w przyszłości chciałbym dołączyć do wojska, jeśli się uda – mówi Bartłomiej, uczeń klasy wojskowej.

Jak podkreśla wicedyrektor ds. kształcenia zawodowego Rafał Miłosz, absolwenci gdyńskiej szkoły służą zarówno w wojsku, jak i policji, straży pożarnej czy straży granicznej.

– Nasi absolwenci są oficerami Marynarki Wojennej (…), studiują w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, studiują w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, ale również służą w wojsku, w policji czy też w straży pożarnej – zaznacza Rafał Miłosz.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl