Rośnie liczba wolontariuszy

Coraz więcej osób chce pomagać najbardziej potrzebującym. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, w ostatnich latach w pracę na rzecz pomocy innym zaangażowało się aż 28 procent Polaków.

 

Jeszcze niecałe 4 lata temu wiele organizacji dostrzegało problem braku osób gotowych do bezinteresownego zaangażowania. Sytuacja zmienia się dopiero od niedawna. Przełomem był rok 2022, w którym liczba wolontariuszy zaczęła powoli wzrastać.

– Jak obejmowałam stanowisko to mieliśmy kilku wolontariuszy, głównie starszych. Potem przyszła pandemia i rozsypała wszystko. Popandemiczne czasy na szczęście minęły. Odbijamy się. Obecnie mamy w hospicjum 35 wolontariuszy, o których staramy się dbać – wspomniała  Agata Wołk, koordynator wolontariatu w Hospicjum Bonifratrów we Wrocławiu.

Ostatni rok dla wolontariuszy był bardzo intensywny. Musieli zmierzyć się z sytuacją, jakiej nie było do tej pory. Napływ uchodźców z Ukrainy spowodował, że wszyscy wolontariusze bez wahania ruszyli do pomocy.

– Ostatnie dwa lata, szczególnie rok związany z wojną na Ukrainie, to jest czas, w którym mogły pewnie formy wolontariatu zostać wskrzeszone, powstać na nowo, albo w jakiś sposób się odnowić – mówił rzecznik Caritasu, Paweł  Trawka.

Wolontariusze to ludzie różnych profesji oraz w różnym wieku. Łączy ich jednak chęć niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.

– W sezonie głównie zajmuję się pracą w ogrodzie. Natomiast poza sezonem staram się pomagać na oddziale mieszkańcom tego domu – mówiła wolontariuszka Elżbieta Węgrzyn.

– Każdy pomaga na swój sposób. Jeden przynosi torty, ciasta. Inny przyjdzie i przeczyta książkę. Ktoś jeszcze inny przyjdzie i po prostu posiedzi w ogrodzie, spędzi czas, pójdzie na spacer z pacjentem – wskazała dyrektor Hospicjum Bonifratrów we Wrocławiu, Barbara Bucka.

Wolontariusze z wrocławskiego hospicjum od lat dzielą się z seniorami nie tylko swoim czasem, ale przede wszystkim sobą.

– Nasi wolontariusze głównie są. To jest najcenniejsze, co mogą dać naszym pacjentom, czyli obecność, swój czas, swoje zaangażowanie, uwagę. I tym się dzielą – podkreśliła Agata Wołk.

W zamian za swój czas, uwagę, pomoc przy porannej toalecie, otrzymują od pacjentów dużo więcej – ci uczą ich, co w życiu ważne.

– Tutaj czasem przychodzę jak do drugiego domu, mimo że jest to miejsce, w którym jest dużo trudnych momentów – zaznaczyła Elżbieta Węgrzyn.

Wciąż jednak potrzebni są wolontariusze, którzy działają wszędzie tam, gdzie pomoc jest niezbędna. Wolontariuszem może zostać każdy i z powiedzeniem łączyć pomoc potrzebującym z nauką, pracą i obowiązkami codzienności.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl