Rośnie liczba ofiar katastrofy górniczej w Turcji

274 ofiary – to dotychczasowy bilans katastrofy w kopalni węgla w Somie na zachodzie Turcji. Służby nie pozostawiają jednak większych szans na ratunek uwięzionych. Bliscy ofiar oraz górnicy odpowiedzialność za tragedie zrzucają na rząd premiera Erdogana. Jest to najtragiczniejsza katastrofa górnicza w dziejach Turcji.

W chwili wybuchu transformatora, który spowodował pożar w kopalni pod ziemią było ponad 780 górników. Eksplozja doprowadziła również do zawału szybów. Akcje ratunkową utrudnia pożar oraz zadymienie szybów. Widoczność jest zerowa. Pod ziemię wtłaczane jest powietrze.

– Poinformowano nas, że około 120 górników nadal jest uwięzionych w kopalni. Liczba ta może być trochę większa albo trochę mniejsza. Dane te zostały przekazane przez związki zawodowe – mówił Recep Erdogan.

Na miejscu tragedii pojawił się premier Turcji Recep Erdogan, który został zaatakowanych, przez osoby oczekujące na informacje o swoich bliskich. Rodziny górników zarzucają na niego odpowiedzialność za tragedię. Premier stwierdził jednak, że katastrofy górnicze zdarzają się wszędzie na świecie.

W przeszłości w kopalni Soma dochodziło do wielu wypadków. Związki zawodowe alarmowały, że właściciel tnie wydatki na bezpieczeństwo. Zrezygnował z wielu zabezpieczeń pod ziemią. Kilka dni temu opozycyjna partia złożyła wniosek w parlamencie o zbadanie wszystkich wypadków w kopalni. Wniosek został jednak odrzucony głosami partii rządzącej. Z tego powodu kilkaset osób protestowało dziś w Ankarze obwiniając za tragedię rząd Turcji. Manifestanci chcieli przejść z kampusu uniwersyteckiego przed siedzibę ministerstwa energetyki. Policja użyła przeciwko nim gazu łzawiącego.

Setki demonstrantów zebrało się również w Stambule przed siedzibą wściela kopalni. Ministerstwo pracy Turcji zapewnia, że kopalnia w ciągu ostatnich lat była sześciokrotnie kontrolowana i nie wykryto żadnych nieprawidłowości.

O modlitwę za ofiary katastrofy i ich rodziny zaapelował Ojciec Święty Franciszek.

– Drodzy bracia, proszę was o modlitwę za górników, którzy zginęli w kopalni w Soma w Turcji i za tych, którzy są nadal uwięzieni w tunelu. Niech Pan przyjmie zmarłych w swoim domu i da pocieszenie ich rodzinom – apelował Ojciec Św. Franciszek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl