Rośnie liczba księży katolickich na Białorusi

Rośnie liczba księży katolickich kształconych na Białorusi – poinformował metropolita mińsko-mohylewski ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz na konferencji prasowej w Mińsku. Ks. arcybiskup podkreślił, że obecnie służbę pełni już 360 miejscowych duchownych.

Obecnie na Białorusi pracuje około 470 księży katolickich, z których około 110 to cudzoziemcy, w zdecydowanej większości Polacy, choć jest też paru z Ukrainy – wskazał Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.

– W tej chwili na Białorusi działają dwa seminaria: w Grodnie i w Pińsku, gdzie uczy się w sumie 54 seminarzystów. Oprócz tego mamy jeszcze seminarzystów zakonnych, których jest 49. To oznacza, że łącznie mamy 103 seminarzystów. To niemała liczba, którą możemy nawet pochwalić się w Europie. Jeszcze niedawno polskich księży było 2-3 razy więcej. Widzimy, że liczba księży się zwiększa, a duchownych z zagranicy jest coraz mniej, bo są kształceni miejscowi na Białorusi – podkreślił ks. arcybiskup.

Ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz przypomniał, że została już zarejestrowana Akademia Teologiczna im. Jana Pawła II, która będzie kształcić zarówno seminarzystów, jak i osoby świeckie. „To także będzie sprzyjać kształceniu miejscowych duchownych” – podkreślił.

Metropolita odpowiedział w ten sposób na pytanie dotyczące styczniowej wypowiedzi pełnomocnika rządu Białorusi ds. religii i narodowości Leanida Hulaki. Zarzucił on niektórym księżom z Polski próby uprawiania polityki i oświadczył, że powstaje wrażenie, iż kierownictwo Kościoła katolickiego nie jest zainteresowane przygotowaniem własnych kadr.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl