fot. PAP/EPA

Rosjanie wciąż bombardują Ukrainę

Rosja zgodziła się na przedłużenie porozumienia zbożowego. Ukraina dalej będzie eksportować swoje produkty rolne przez Morze Czarne. Tymczasem agresor kontynuuje bombardowania. Ukraina wysadziła z kolei ważny dla Rosjan szlak kolejowy na Krymie.

Osiedla bombardowane przez Rosjan w Bachmucie na Ukrainie są wciąż niszczone. Rakiety zostały wycelowane także w stolicę Ukrainy. Wszystkie pociski zostały zestrzelone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

– W momencie eksplozji byłem w domu. Słyszałem dwie eksplozje. Po około dwudziestu minutach dostałem telefon o pożarze w moim garażu z powodu odłamków rakiety. Przyjechałem na miejsce i zobaczyłem odłamki rakiety oraz uszkodzony samochód i garaż. Tak w skrócie wyglądała sytuacja – mówił Mykoła Mychajłenko, mieszkaniec Kijowa.

Nie ma informacji o ofiarach w stolicy. To był dziewiąty zmasowany atak z powietrza na Kijów od wybuchu wojny. W całym kraju Ukraina zestrzeliła łącznie 29 z 30 rakiet manewrujących.

– Podczas walki powietrznej dwie rosyjskie rakiety zostały zestrzelone nad strefą przemysłową w Odessie. Pozostałości pocisków uszkodziły obiekty przemysłowe i magazyny, a także raniły ludzi. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne – poinformowała Natalia Humeniuk, rzecznik ukraińskiego południowego dowództwa wojskowego.

Ukraina odpowiedziała poprzez próbę odcięcia agresora od transportów broni i amunicji. Tory między Sewastopolem a Symferopolem zostały wysadzone. Ruch kolejowy został wstrzymany. Prezydent Wołodymyr Zełenski przypomniał w obchodzonym na Ukrainie Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa Tatarów Krymskich, że Krym pozostaje ukraiński.

– Przygotowujemy się do reintegracji Krymu. Podpisałem dekret o radzie doradczej w sprawie reintegracji i deokupacji naszego Krymu i miasta Sewastopol. Chodzi o konkretne środki, aby zwrócić nasze terytorium z powrotem Ukrainie – wskazał Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Tymczasem Rosja zgodziła się na przedłużenie umowy w sprawie transportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Dotychczasowa umowa wygasała dzisiaj, jej brak mógł doprowadzić do kolejnego kryzysu na rynku zbóż.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl