Rosja wesprze władze Syrii w walce z terroryzmem

Rosja wesprze syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada w walce z terroryzmem na Biskim Wschodzie – oświadczył w środę szef MSZ Siergiej Ławrow. Rozmowy z Ławrowem oraz z prezydentem Władimirem Putinem przeprowadził w Moskwie szef MSZ Syrii Walid el-Mualim.

Na konferencji prasowej syryjski minister powiedział, że spotkanie z Putinem było „bardzo produktywne”. Według niego prezydent Rosji potwierdził swą decyzję, by współpracować z władzami w Damaszku i z Asadem.

Ławrow na konferencji oświadczył, że Rosja podziela opinię, iż „głównym czynnikiem w rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie” jest zagrożenie terrorystyczne. „Rosja będzie nadal wspierać Syrię w walce z tym zagrożeniem” – podkreślił.

Wypowiedzi te wskazują, że nie ma miejsca na kompromis w jednej z najbardziej spornych kwestii w konflikcie syryjskim – komentuje agencja Reutera. Rosja – przypomina Reuters – jest główną sojuszniczką Asada w trwającej niemal cztery lata syryjskiej wojnie domowej.

Ostatnia runda rozmów między Damaszkiem i opozycją załamała się w lutym. Głównym punktem spornym była przyszłość Asada w scenariuszach dotyczących rozwiązania konfliktu. Opozycjoniści syryjscy na uchodźstwie i popierające ich kraje zachodnie i arabskie nalegają, by ustąpił on ze stanowiska.

W Syrii wybuchły w marcu 2011 roku demonstracje przeciw rządom Asada, które przerodziły się w powstanie zbrojne. Sytuacja znacznie się pogorszyła, gdy dużą część terytoriów zajęły siły radykalnego Państwa Islamskiego.

Rosja stoi na stanowisku, że wobec postępów Państwa Islamskiego priorytetem powinna być walka z terroryzmem i że bez udziału Asada jest ona niemożliwa – wskazuje Reuters.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl