Rosja: Oleh Sencow przerwał głodówkę

Odbywający w Rosji karę ukraiński reżyser Ołeh Sencow przerwał głodówkę, którą prowadził od ponad czterech miesięcy. Sencowa skazano na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych. Reżyser odrzuca oskarżenia.

42 letni ukraiński reżyser Ołeh Sencow od 14 maja prowadził głodówkę, domagając się zwolnienia przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach obywateli Ukrainy. Podczas protestu był karmiony sztucznie. Stracił 12 kilogramów. Teraz postanowił przerwać głodówkę. Jak poinformowała rosyjska Federalna Służba Więzienna, Sencow zgodził się przyjmować jedzenie. Adwokat Sencowa na razie jednak nie skomentował tych doniesień. Tydzień temu reżyser został przewieziony z kolonii karnej do szpitala. Służby więzienne zapewniały, że chodzi o planowane badania lekarskie i że jego stan jest stabilny. Tymczasem u reżysera zdiagnozowano niewydolność układu krążenia oraz problemy z wątrobą i nerkami, a także reumatyzm.

Wczoraj rosyjski obrońca praw człowieka Paweł Czikow poinformował, że Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął pozew Sencowa przeciw władzom Rosji. Sencow skarży się w nim, że Rosja złamała wobec niego konwencję o ochronie praw człowieka i praw podstawowych, która mówi o zakazie stosowania tortur i prawie do wolności i bezpieczeństwa. Trybunał w Strasburgu dał rosyjskim władzom czas na ustosunkowanie się do zarzutów do 16 stycznia przyszłego roku. Poinformował jednocześnie, że sprawa Sencowa trafi na wokandę po rozpatrzeniu pozwu Ukrainy przeciwko Rosji w związku z dokonaną przez Rosję aneksją Krymu. Od miesięcy zachodni politycy oraz przedstawiciele środowisk artystycznych i intelektualnych wielokrotnie występowali z apelami o uwolnienie reżysera.

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl