fot. PAP/EPA

Rosja i Chiny zacieśniają relacje; w piątek zawarły wiele umów

Rosja i Chiny przy okazji wizyty chińskiego prezydenta w Moskwie zawarły w piątek wiele umów, które mają pogłębić współpracę gospodarczą w sytuacji, gdy stosunki Moskwy z Zachodem są zakłócone z powodu roli Rosji w konflikcie na wschodzie Ukrainy. 

Prezydent Rosji Władimir Putin i Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping z zadowoleniem podkreślali w piątek po rozmowach na Kremlu zacieśnienie stosunków swoich państw.

„Chiny są obecnie naszym głównym partnerem strategicznym” – powiedział Putin, który wraz z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi był obecny przy podpisaniu umowy o utworzeniu mechanizmu, który pozwoli wielokrotnie zwiększyć kredytowanie rosyjskich firm przez chińskie banki. Rosyjskie media piszą, że w ciągu trzech lat rosyjskie firmy będą mogły dostać z chińskich banków na różne projekty do 20 mld dolarów. W sumie podpisano ok. 40 dokumentów (umów, memorandów itp.) w różnych dziedzinach, w tym w sferze energetyki i transportu.

Prezydent Chin oświadczył, że piątkowe rozmowy pokazały, że Pekin i Moskwa mają takie same poglądy na wiele globalnych problemów.

Rozmowy w Moskwie przywódców Rosji i Chin toczyły się w przeddzień wielkiej parady w Moskwie z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi w drugiej wojnie światowej, w której oba kraje poniosły dotkliwe straty. ZSRR stracił co najmniej 25 mln ludzi, Chiny – ponad 20 mln.

Xi Jinping zaprosił prezydenta Putina na obchody rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, które w Chinach odbywają się 3 września. Putin przyjął zaproszenie.

W moskiewskiej paradzie 9 maja ma wziąć udział ok. 20 szefów państw i rządów z zaproszonych 68, a także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i szefowa UNESCO Irina Bokowa.

Ze względu na rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie większość przywódców krajów zachodnich nie przyjęła zaproszenia od prezydenta Putina na obchody Dnia Zwycięstwa.

PAP/RIRM

drukuj