Rosja chce rozmawiać o zakazie importu owoców i warzyw

Rosyjska Służba Nadzoru Weterynaryjnego planuje po 10 maja rozmowy z Polską o ewentualnym wprowadzeniu zakazu importu owoców i warzyw – informuje agencja ITAR-TASS.  Minister rolnictwa Marek Sawicki nic na ten temat nie wie.

Jak wcześniej podawano, Rossielchoznadzor może nałożyć embargo na dostawy z Polski owoców, warzyw i jagód, co tłumaczone jest niezadawalającym poziomem bezpieczeństwa tych produktów dostarczanych do Rosji.

W Sejmie trwa zaplanowane posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa, na którym rząd ma przedstawić działania resortu ws. afrykańskiego pomoru świń.

Marek Sawicki, odnosząc się do ewentualnego wprowadzenia przez Rosję zakazu  importu z Polski owoców, zarzucił dziennikarzom, że prowokują Rosję, by wprowadziła embargo na wszystkie polskie produkty.

Tymczasem jak powiedział poseł Henryk Kowalczyk z sejmowej komisji – takich  jedynie politycznych działań ze strony Rosji można było się spodziewać. Potrzebne jest działanie polskiego ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Przede wszystkim powinien zobligować Komisję Europejską do tego, żeby wymusiła na Rosji jednolity sposób traktowania wszystkich krajów europejskich. Nie ma żadnych powodów, żeby różnicować. Jeśli tego nie wymusi, to znaczy, że jesteśmy słabi nie tylko wobec Rosji, ale również w UE nie mamy nic do powiedzenia. To jest wspólny rynek. Dopóki cała UE nie wymusi na Rosji odstąpienia od wybiórczego embarga w stosunku do Polski, to nic z tego nie będzie. Rosja będzie sobie robiła z nami, co będzie chciała – podkreśla Henryk Kowalczyk.

Według  agencji ITAR-TASS Rosja zwróciła się do Polski „z prośbą o wydanie poleceń w celu zmiany na lepsze obecnej sytuacji”. Miała zagrozić, że w przypadku braku działań rozważane będzie wprowadzenie embarga. Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował PAP, że resort nie otrzymał żadnego listu w tej sprawie.

Wcześniej, po stwierdzeniu u dwóch dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń, Rosja wprowadziła embargo na wieprzowinę. Posłowie będą dziś pytać o działania ministerstwa w tej sprawie. Okazją będzie posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

RIRM       

drukuj