fot. PAP

Rok Polski w Rosji

Coraz głośniej mówi się o konieczności rezygnacji z roku kultury rosyjskiej w Polsce i polskiej w Rosji. Taką decyzją podjął już Instytut Pamięci Narodowej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że brak takiej decyzji ze strony Donalda Tuska to dla świata sygnał wsparcia przez nas agresywnej polityki Putina.

W tym momencie historia wielkiego związki sowieckiego jest pokazywana bez żadnych problemów. Ma jednoczyć dawne narody związku sowieckiego. Nie dalej jak wczoraj głównym wydarzeniem pokazywanym w mediach była rocznica wyzwolenia spod okupacji niemieckiej . To o czymś świadczy – powiedział dr Andrzej Zawistowski dyrektor biura edukacji IPN.

Dodał, że Rosjanie będą chcieli wykorzystać imprezę do celów propagandowych. Dlatego Instytut Pamięci Narodowej nie chce być politycznym narzędziem w rękach Moskwy.

Decyzję o rezygnacji z roku rosyjskiego w Polsce powinien podjąć rząd – zaapelował Jarosław Kaczyński.

Najwyraźniej Putin uważa, że to co dzieje się w Europie i Polsce to nie jest żadna przeszkoda by iść dalej, jeśli w Polsce nie podejmuje się rezygnacji z roku Rosji to jest to zachęta. jednym z odpowiedzialnych za to jest Donald Tusk – powiedział Jarosław Kaczyński.

Sprawie trzeba się uważnie przyjrzeć i podjąć adekwatne do sytuacji działania – stwierdził  prof. Wojciech Materski z  Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Dodał, że należy pokazać, że  Polska rozważa zasadność takich przygotowań.

 

TV Trwam News 

drukuj