fot. PAP/EPA

Rok od wyroku TSUE ws. frankowiczów

Mija rok od głośnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie frankowiczów. Od tego czasu, jak wskazują dane Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, na które powołuje się UOKiK, blisko 90 proc. spraw w sądach pierwszej instancji w Polsce zakończyło się korzystnie dla konsumentów.

3 października 2019 roku przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadł wyrok w sprawie państwa Dziubaków. Była to odpowiedź na pytanie prejudycjalne, jakie płynęło z Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd rozpatrywał sprawę między konsumentami, którzy wzięli kredyt we frankach, a bankiem Raiffeissen. Od tego czasu, jak informuje Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, korzystnie w sądach pierwszej instancji, zakończyło się 88 proc. spraw konsumentów.

Przypomina o tym UOKiK. Urząd tłumaczy, że orzeczenie TSUE jest ważną wskazówką dla sądów, ale też dla banków i właśnie konsumentów.

– Po stronie banków nadal jest wiele kwestii do rozwiązania. Choćby ta dotycząca żądania przez nie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważnił umowę. W polskich i europejskich przepisach prawnych nie ma podstaw do wysuwania takich żądań – podkreśla Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd wspiera działania konsumentów w sądowych sporach z bankami. Działania takie mają wpływ na setki tysięcy kredytobiorców – mówi prezes UOKiK-u. Urząd nie obawia się nakładania kar finansowych na banki. Interweniuje m.in. w sprawach niedozwolonego ustalania kursów walut, na podstawie których banki ustalają raty kredytu w euro i frankach, ale też w przypadku jednostronnej zmiany umów, a także wakacji kredytowych. Postępowania wyjaśniające będą nadal prowadzone – zapowiada UOKiK.

 

TV Trwam News

drukuj