fot. wikipedia.org

Rok 2020 – Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Podkarpaciu

Radni sejmiku województwa podkarpackiego w trakcie poniedziałkowej sesji ustanowili obecny rok na Podkarpaciu Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uchwała została przyjęta przez aklamację.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl mówił, że uchwała ma upamiętniać to, że Prymas Tysiąclecia przebywał na Podkarpaciu.

„Był tutaj więziony, internowany w Komańczy, gdzie powstało jedno z najważniejszych jego dzieł, czyli Śluby Jasnogórskie. Był to wielki wymiar działań podejmowanych na rzecz naszego narodu, tak uciemiężonego komunizmem. Warto o tym pamiętać, warto na osobie kardynała budować naszą przyszłość, nie tylko na Podkarpaciu, ale w całym naszym kraju” – powiedział.

Władysław Ortyl zaznaczył, że w regionie w trakcie roku odbędzie się wiele wydarzeń upamiętniających tę postać. M.in. 20 czerwca w Komańczy zorganizowane zostanie seminarium poświęcone kardynałowi Wyszyńskiemu oraz koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Podkarpackiej.

Marszałek przypomniał, że beatyfikacja Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

W przyjętej w poniedziałek uchwale podkarpaccy radni napisali m.in., że sejmik chce się włączyć do przygotowań do beatyfikacji.

„A zarazem oddać hołd wielkiemu Polakowi i patriocie, w uznaniu jego zasług w krzewieniu wiary chrześcijańskiej i kierowaniu losem Ojczyzny w czasie zmagań z systemem komunistycznym, akcentując także jego związki z terenem obecnego województwa podkarpackiego” – można przeczytać w uchwale.

PAP

drukuj