Rodzina Radia Maryja na „Dziękczynieniu w Rodzinie”

Dziękczynienie w Rodzinie 2013 (72)

Na terenie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej Medialnej w Toruniu odbyło się „Dziękczynienie w Rodzinie”. Podczas tegorocznego piątego już spotkania Rodzina Radia Maryja dziękowała za 10 lat ewangelizacyjnej służby TV Trwam.

 

O POKÓJ W SYRII

Uczestnicy „Dziękczynienia w Rodzinie” pamiętali o modlitwie w intencji pokoju w Syrii, Bliskim Wschodzie i na całym święcie. Apelował o nią Ojciec Święty Franciszek.  Uczestnicy toruńskiego dziękczynienia odmówili Anioł Pański, Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Uczestniczyli także w Apelu Jasnogórskim i adorowali Najświętszy Sakrament, wystawiony w kaplicy akademickiej.

– Jest jeden Kościół. Dziś modlimy się o pokój w Syrii. Tam jest też Kościół, tam też są ludzie, cierpią. Grozi im straszna wojna, to oni będą ginąć, a nie rządzący którzy ten konflikt wywołują – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.  

 

WOTUM WDZIĘCZNOŚCI

Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk dziękował całej radiowej rodzinie za przybycie na to wyjątkowe dziękczynienie. Mówił także o budowie kościoła – Wotum Wdzięczności za dar Jana Pawła II, który powstaje nieopodal Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Dziękczynienie w Rodzinie 2013 AP (81)

– Budujemy świątynię Wotum Wdzięczności za Jana Pawła II. Trzeba szybko przeprowadzić konieczne prace. Kanonizacja przecież już niedługo, a my nie mamy jeszcze kościoła. On będzie murowany. Trzeba budować Kościół żywy i Polskę żywą. Dlatego budujemy kościół i dlatego jest uczelnia. Polecamy się, mówmy o tych dziełach ludziom. Pamiętajmy jednak, że w tym wszystkim musi być rodzina. Rodziny tu są, ale muszą chcieć, bo odnowa w Polsce przyjdzie przez nowych, szlachetnych i dobrych ludzi, którzy chcą lepiej – powiedział Dyrektor Radia Maryja.  

W tym kontekście o. Tadeusz Rydzyk akcentował, że Jan Paweł II zawsze wspierał Radio Maryja. „Kiedy było bardzo źle z radiem, kiedy nas niszczyli on był z nami” – podkreślał Dyrektor Radia Maryja.

– Zawsze nam błogosławił i nas rozumiał. Dziękujemy mu i wierzymy, że dalej będzie błogosławił. Dlatego to Wotum Wdzięczności. Wszyscy Polacy mamy za co dziękować. Niech to Wotum będzie najpiękniejsze i mówi pokoleniom o Janie Pawle II – dodał o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

 

RODZINA RADIA MARYJA SZCZEGÓLNĄ WSPÓLNOTĄ

Wikariusz Prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Piotr Chyła, akcentował że Rodzina Radia Maryja stanowi szczególną wspólnotę. Ponadto zwracał uwagę, że dzięki posłudze toruńskich mediów redemptoryści mogą być blisko wielu ludzi.

– Jako redemptoryści chcemy zawsze trzymać z prostymi ludźmi. Tak nas oceniają, a radio, telewizja, szkoła umożliwiają nam jeszcze bardziej być w Waszym domu i blisko Was. To jest bardzo ważne. Pięknie wyglądacie tacy jacy jesteście, naprawdę pięknie, aż oko cieszy.  Kochani chcę Wam podziękować za postawę podczas koronki. Była cisza, było skupienie, było czuć Bożego Ducha. Myślę, że ta szczera, prosta modlitwa dociera do Boga. Dziękuję Wam za to, że jesteście innymi ludźmi, to od razu widać: po twarzy, po zachowaniu i skupieniu na modlitwie. Ta modlitwa jest dziś potrzebna, jednoczymy się z Ojcem św. będąc jedną rodziną – powiedział o. Piotr Chyła CSsR, wikariusz Prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

Podczas rodzinnego świętowania zbierane były podpisy pod Europejską inicjatywą w obronie ludzkiego życia „Jeden z nas”.

 

KULTURA I ROZRYWKA

Dziękczynieniu towarzyszyło spotkanie z wysoką kulturą i rozrywką. Zebrani mogli podziwiać występy zespołów regionalnych. Na scenie pojawili się artyści z Kaszub, Podhala i Opoczna, oraz Orkiestra Kopalni Węgla kamiennego „Sośnica”. Wszystko to komponowało się w program przybliżania kultur różnych regionów Polski. Oprócz nich wystąpili zespoły Gang Marcela, Arisa Vinci, Maciej Wróblewski, Damian Holecki, Romuald Spychalski i Anna Jurczyńska, Krystyna Giżowska oraz Jan Wojdak – Zespół Wawele.

 

Na tym jednak nie koniec – oddając cześć tym, którzy walczyli o wolność ojczyzny: Halina Łabonarska i zespół Zayazd przenieśli uczestników – za sprawą widowiska słowno-muzycznego – w czasy Powstania Styczniowego.

 

WIELE ATRAKCJI

Na miejscu panowała wyjątkowa atmosfera. Przybyły całe rodziny. Ludzie bawili się, śpiewali i tańczyli, także na scenie. Najmłodsi „zwiedzali” dmuchany zamek, skakali na trampolinie i zjeżdżali na zjeżdżalni.

Można było także spróbować, a także zaopatrzyć się w zdrową ekologiczną żywność, jak np. wyroby mleczne, czy pszczelarskie. Największą popularnością w tym roku cieszyły się lody „własnej roboty”. W długiej kolejce ustawiły się nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe.

Miłośnicy błyskotek gromadzili się przy stoisku z ręcznie robioną biżuterią. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się ręcznie haftowane koszulki.

Dodatkowo czynne były stoiska Radia Maryja, Telewizji TRWAM, oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Możliwe było przeprowadzenie badań z zakresu onkologii, chorób serca i cukrzycy. Porad udzielali specjaliści w tych dziedzinach.

 

KONKURS NA PRACĘ NAUKOWĄ

Posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski: poseł Andrzej Jaworski i Małgorzata Sadurska podczas dziękczynienia mówili o ogłoszonym przez zespół konkursie na pracę naukową obnażającą ataki medialne na Kościół, sposoby manipulacji, oraz efekty, jakie osiągnięto w tych działaniach.

– Postanowiliśmy zaprosić naukowców, ale także dziennikarzy, specjalistów różnych dziedzin, aby napisali monografię aktualnej sytuacji w Polsce – jak media manipulują opinią publiczną. W jaki sposób oszukują społeczeństwo. Zwłaszcza jeżeli chodzi o Kościół katolicki, naszych hierarchów, a także o Radio Maryja i ojca Tadeusza Rydzyka. Niech naukowcy przedstawią nam, które media najbardziej okłamują, które najbardziej manipulują. Chcemy móc powiedzieć, że to nie tylko my zwracamy uwagę na to, że w gazetach jest kłamstwo i fałsz, ale żeby potwierdzili to specjaliści. Przygotowaliśmy konkurs. Zapraszamy wszystkich do współpracy  – powiedział pos. Andrzej Jaworski.
– Konkurs rusza 15 września. Na prace będziemy czekać do końca lutego. Tytuł konkursy brzmi: „Media, a Kościół. Rzetelne dziennikarstwo, czy celowa manipulacja”.  Zapraszamy wszystkich, by przysyłali do nas swoje prace. Będą ufundowane nagrody, ale o tym poinformujemy w przyszłym tygodniu – wyjaśniła pos. Małgorzata Sadurska.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl