Rodzice dzieci niepełnosprawnych zapowiadają protest

Na 5 maja rodzice dzieci niepełnosprawnych zapowiedzieli protest przed Pałacem Prezydenckim. Nie zgadzają się na przepisy, które forsuje rząd a które to obniżają świadczenia pielęgnacyjne. Przypomną także niezrealizowane od roku postulaty.

5 maja  przypada Międzynarodowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Protest opiekunów tego dnia ma być kontynuowany także przed kancelarią premiera i gmachem Sejmu.

Rodzice niepełnoprawnych dzieci liczą, na spotkanie z szefową rządu Ewą Kopacz. Podczas protestu w marcu złożyli petycję do kancelarii Prezesa Rady Ministrów a także Parlamentu. Do tej pory nie otrzymali żadnej odpowiedzi.

Dostali natomiast zakaz wstępu na teren Sejmu do kwietnia 2016 roku. Chodzi o osoby, które rok temu protestowały w gmachu parlamentu i zostały wyrzucone siłą.

Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego Kuby podkreśla, że to uniemożliwi opiniowanie przez nich rządowych ustaw.

– My jesteśmy zrozpaczeni tym zakazem, ponieważ nie możemy uczestniczyć w podkomisjach. Te dwie niekorzystne ustawy będą po prostu w podkomisjach i normalnie każde stowarzyszenie, czy rodzic mógłby wziąć w tym udział, a my nie możemy. Natomiast wiemy oczywiście, ze jest to odgórna decyzja pana marszałka Sikorskiego – podkreśliła Iwona Hartwich.

Rodzice nie wykluczają, że pojadą protestować do Brukseli. Środki na ten cel miałyby pochodzić ze zbiórki. Rząd PO-PSL proponuje rodzicom pełnoletnich dzieci niepełnosprawnych od urodzenia zmniejszenie świadczenia pielęgnacyjnego do 800 zł. Ponadto wprowadza kolejne kryterium dochodowe.

RIRM

drukuj