fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Olecko: protest mieszkańców przeciwko przyjęciu uchodźców

W Olecku odbył się dziś protest mieszkańców przeciwko przyjęciu uchodźców w miejscowym hotelu. Wcześniej w przyjętej rezolucji Radni Miasta wskazali, że migranci będą odstraszać turystów. Obawiają się ich także miejscowi.

Właściciel hotelu zgłosił do Urzędu ds. Cudzoziemców gotowość przyjęcia grupy ponad stu imigrantów. Jest to białostocki przedsiębiorca, który na co dzień nie mieszka w mieście.

Takie działanie bez konsultacji z samorządowcami i społeczeństwem jest niedopuszczalne – powiedział Karol Sobczak, przewodniczący Rady Miasta.

– Po pierwsze, współpracy z samorządem lokalnym w tym przypadku w ogóle nie ma. Po drugie, widzimy co się dzieje w Europie. I teraz do takiej małej miejscowości chce się narzucić – bo można nazwać to formą narzucenia – znaczną liczbę osób, która będzie znacząco się odróżniała w środowisku lokalnym. Jesteśmy typowym miastem turystycznym, który żyje z turystów. Mamy ośrodki sportowo- rekreacyjne, które są w pobliżu tego ośrodka. Nic nie wiemy na temat, co się będzie działo z dziećmi, czy one mają iść do szkoły. Widzimy tu wiele problemów. Ci ludzie będą potrzebowali opieki zdrowotnej i kto tym się zajmie? Gmina powinna coś wiedzieć na ten temat, a my w tym czasie nic nie wiemy – powiedział Karol Sobczak.

Rezolucję Rady Miasta wysłano do wojewody warmińsko-mazurskiego, do premier Beaty Szydło oraz do Urzędu ds. Cudzoziemców. Instytucja ta poszukuje w całym kraju 10 ośrodków, w których ma mają zamieszkać uchodźcy.

RIRM

drukuj