fot. pixabay.com

Resort zdrowia planuje nakładać mandaty za uchylanie się od szczepień

Ministerstwo Zdrowia planuje nakładać mandaty za uchylanie się od szczepień. W taki sposób resort chce walczyć z rosnącą liczbą osób odmawiających szczepień.

Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, w ubiegłym roku od tego obowiązku uchylało się 6,4 tys. osób. Wystawionych zostało prawie 3,2 tys. tytułów wykonawczych.

Odpowiedź resortu to zmiana obecnej zawiłej formuły karania na prostsze stosowanie mandatów – mówił podczas ostatniego posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

– Chcemy uprościć postępowanie egzekucyjne kierowane do rodziców, którzy nie wywiązują się z obowiązku szczepień ochronnych. Z wieloetapowego postępowania egzekucyjnego, które jest po stronie kilku szczebli administracji rządowej, ale też później sądów administracyjnych, chcemy przejść na formułę mandatową, która w naszej ocenie będzie dużo prostsza i bardziej skuteczna – wskazał Dariusz Poznański.

Proponowane zmiany krytykuje na łamach „Naszego Dziennika” m.in. poseł Anna Maria Siarkowska. Parlamentarzystka uważa, że są one krokiem do ograniczania praw i wolności obywatelskich.

Resort planuje także wprowadzenie obowiązkowej elektronicznej karty szczepień. Rozwiązania te mają być elementem przygotowywanej przez ministerstwo nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl