fot. flickr.com

Resort środowiska: 96 procent gmin w Polce osiągnęło w ub.r. wymagany poziom recyklingu odpadów

96 proc. gmin w Polce osiągnęło w ubiegłym roku wymagany 20 proc. poziom recyklingu odpadów – poinformowało Ministerstwo Środowiska. Zgodnie z rozporządzeniem resortu w 2018 r. wynik powinien być na poziomie 30 proc., a w 2020 r. – 50 proc. Tego też wymaga unijne prawo.

Komisja Europejska apelowała w ostatnim czasie, że 14 państw Unii Europejskiej, w tym Polska, może nie osiągnąć tego wyniku. Komisarze zapowiedzieli w tych krajach kontrole na wysokim szczeblu.

Ministerstwo Środowiska, mając na uwadze unijne wytyczne, podejmuje szereg działań, aby spełnić wymogi. O niektórych z nich mówi Aleksander Brzózka, rzecznik resortu.

Od dobrych kilku lat to samorządy są odpowiedzialne za gospodarkę odpadami. Jako Ministerstwo Środowiska dajemy tak naprawdę tylko kolejne narzędzie do tego, ażeby było to jeszcze bardziej efektywne. Pamiętajmy o ostatnim projekcie ustawy o czystości i porządku w gminach. Tam mówimy o stałej – 4-krotnie wyższej stawce za odpady niesegregowane, gdzie odpady segregowane by były tańsze i miałaby być to chęć do segregowania odpadów. Pamiętajmy również o tym, że od 1 listopada 2017 r. weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska, jeżeli chodzi o jednolite standardy, jeżeli chodzi o segregację odpadów w Polsce. Cel na koniec 2020 r. to 50 proc. Robimy wszystko, żeby został on osiągnięty – zaznacza Aleksander Brzóska.

W 2016 r. na jednego obywatela UE przypadało średnio 480 kg odpadów komunalnych. Z tego 46 proc. zostało poddanych recyklingowi lub kompostowaniu.

Odpady komunalne stanowią jedynie około 10 proc. wszystkich odpadów wytwarzanych w UE. To jednak jeden z najbardziej złożonych problemów m.in. ze względu na ich zróżnicowany skład.

RIRM

drukuj