Puszcza Białowieska klejnotem dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego Europy

O unikatowych walorach polskiego modelu łowiectwa, wielowiekowego rolnictwa i Lasów Państwowych – mówił minister środowiska prof. Jana Szyszko podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej pt: „Puszcza Białowieska klejnotem dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego Europy”.

To w Puszczy Białowieskiej, stosowane są wszelkie światowe i europejskie normy ochrony gatunków roślin i zwierząt, całej bioróżnorodności  – podkreślił minister.

Jak dodał, w Puszczy pojawił się też konflikt wynikający ze źle pojętej edukacji ekologicznej i ingerencji w naturę. Polski rząd w odpowiedzi przygotował rozwiązania dla Puszczy, które są wzorem dla innych krajów.

– Polska stworzyła pewien program, a mianowicie:  Puszcza Białowieska została przez ostatni rok poddana pełnej inwentaryzacji przyrodniczo-kulturowej. Ponieważ jest pewien spór, Polska zaproponowała, że zostawimy jedną trzecią części puszczy lasów gospodarczych całkowicie poza wszelką ingerencją. Pozostała część puszczy zgodnie z obowiązującym prawem i zasadami zadań ochronnych związanymi z Naturą 2000, będzie poddany naprawie. Polska zaproponowała również, aby zgodnie z prawem UE podobny eksperyment miał miejsce w innych krajach należących do Unii – mówił minister środowiska Jan Szyszko.

Prelekcję na konferencji wygłosił również dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Transmisję konferencji przeprowadziła TV Trwam.


 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl