W resorcie środowiska trwają pracę nad sposobem zmniejszenia odpadów w obiegu

Ministerstwo Środowiska rozważa różne warianty służące zmniejszeniu powstawania odpadów. Według mediów jednym z nich może być kaucja na opakowania po napojach. Tego typu odpady stanowią około 15 proc. wprowadzanych na rynek.

Resort informuje, że prace nad odpowiednim rozwiązaniem trwają, a na przesądzanie jaki będzie to system jest za wcześnie. Ministerstwo prowadzi równolegle debatę nad nowelizacją sześciu dyrektyw tzw. pakietem odpadowym, który jest negocjowany w Unii Europejskiej.

Analizujemy różne rozwiązania funkcjonujące w krajach unijnych – powiedział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Dodał, że resort poszukuje wariantu przyjaznego dla społeczeństwa i gospodarki, a równocześnie realizującego zobowiązania w ramach UE.

– Przed nami wyzwania związane ze zwiększeniem poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia. W roku 2020 powinniśmy osiągnąć 50 proc. wskaźnik recyklingu, dzisiaj on wynosi 26 proc., przed nami więc poważne wyzwania. W Ministerstwie Środowiska trwają prace analityczne, szukamy sposobu zwiększenia efektywności tego systemu, a proszę spojrzeć jest to system bardzo skomplikowany. Mamy system związany z odpadami komunalnymi, odpadami opakowaniowymi, mamy zużyty sprzęt, więc sama gospodarka odpadami jest tematem bardzo złożonym.  – zaznaczył wiceszef resortu środowiska.

Od 1. lipca w Polsce obowiązuje już nowy system segregowania odpadów, który ma być jednolity i pozwalać efektywnie odzyskiwać surowce.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl