W resorcie środowiska trwają pracę nad sposobem zmniejszenia odpadów w obiegu
Ministerstwo Środowiska rozważa różne warianty służące zmniejszeniu powstawania odpadów. Według mediów jednym z nich może być kaucja na opakowania po napojach. Tego typu odpady stanowią około 15 proc. wprowadzanych na rynek.
Resort informuje, że prace nad odpowiednim rozwiązaniem trwają, a na przesądzanie jaki będzie to system jest za wcześnie. Ministerstwo prowadzi równolegle debatę nad nowelizacją sześciu dyrektyw tzw. pakietem odpadowym, który jest negocjowany w Unii Europejskiej.
Analizujemy różne rozwiązania funkcjonujące w krajach unijnych – powiedział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Dodał, że resort poszukuje wariantu przyjaznego dla społeczeństwa i gospodarki, a równocześnie realizującego zobowiązania w ramach UE.
– Przed nami wyzwania związane ze zwiększeniem poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia. W roku 2020 powinniśmy osiągnąć 50 proc. wskaźnik recyklingu, dzisiaj on wynosi 26 proc., przed nami więc poważne wyzwania. W Ministerstwie Środowiska trwają prace analityczne, szukamy sposobu zwiększenia efektywności tego systemu, a proszę spojrzeć jest to system bardzo skomplikowany. Mamy system związany z odpadami komunalnymi, odpadami opakowaniowymi, mamy zużyty sprzęt, więc sama gospodarka odpadami jest tematem bardzo złożonym. – zaznaczył wiceszef resortu środowiska.
Od 1. lipca w Polsce obowiązuje już nowy system segregowania odpadów, który ma być jednolity i pozwalać efektywnie odzyskiwać surowce.
RIRM