fot. PAP/Marcin Obara

Resort sprawiedliwości kontynuuje proces cyfryzacji polskiego sądownictwa

Ministerstwo Sprawiedliwości zmierza do pełnej cyfryzacji w polskim sądownictwie. Obecnie mamy współczynnik 30 proc. całkowitego załatwiania spraw online – poinformowali przedstawiciele resortu sprawiedliwości na konferencji.

W ramach cyfryzacji polskiego sądownictwa wprowadzono już m.in. e-doręczenia, prace pełnomocników, elektroniczne księgi wieczyste oraz elektroniczne płatności sądowe.

O przygotowanych i wdrożonych systemach informatycznych, z których korzystają miliony Polaków, mówił wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś.

Zdaniem polityka w polskich sądach nastała rewolucja cyfrowa. Jednym z jej narzędzi, działających już blisko rok, jest Elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy.

– W tym czasie złożono już ćwierć miliona wniosków. Przedsiębiorcy nie muszą stać w kolejkach. Koniec z tonami papieru, koniec z wszystkimi tabelkami, które musieli wypełniać i z którymi miliony polskich przedsiębiorców się męczyło. W tej chwili wszystko dzieje się online, jest dostępne z pozycji smartfona, i co dla nas jest bardzo ważne – nowa forma spółki akcyjnej, nowa spółka akcyjna. Już ponad pół tysiąca przedsiębiorców skorzystało z tego nowoczesnego rozwiązania. Obok elektronicznego KRS-u jest oczywiście internetowe przeglądanie dokumentów finansowych. To dla nas niezwykle istotne, że miliony spraw już nie są drukowane, przenoszone, przechowywane w archiwach, tylko wszystkie są udostępniane online. To ponad 5 milionów dokumentów – podkreślił Michał Woś.  

Wiceminister dodał też, że opłaty sądowe można wnosić drogą elektroniczną za pośrednictwem strony oplaty.ms.gov.pl.

Rewolucję w pracy pełnomocników sądowych przyniosły także e-doręczenia. Proste informacje z sądu czy część rozstrzygnięć otrzymują oni bezpośrednio w systemie elektronicznym. W niecały rok przekazano w taki sposób ponad 3 mln doręczeń i 10 mln dokumentów. Z systemu na co dzień korzysta 50 tys. profesjonalnych pełnomocników – poinformował resort sprawiedliwości.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl