Republikanie chcą zaostrzyć program o ruchu bezwizowym z Europą

Po zamachach w Paryżu Republikanie w Izbie Reprezentantów chcą przyjąć ustawę, która zdecydowanie utrudniłaby przyjmowanie do USA uchodźców z Syrii i Iraku, a także zaostrzyła program o ruchu bezwizowym, z którego korzysta większość państw Unii Europejskiej.

Projekt ustawy w tej sprawie zgłosił szef komisji ds. bezpieczeństwa w Izbie Reprezentantów Michael McCaul. Zgodnie z projektem, żaden uchodźca z Syrii i Iraku nie otrzymałby zgody na zamieszkanie w USA, dopóki Kongres nie uzyskałby osobnych zapewnień od dyrektora FBI, szefa Agencji Bezpieczeństwa Narodowego oraz ministra ds. bezpieczeństwa krajowego, że osoba taka nie stanowi zagrożenia dla narodowego bezpieczeństwa.

Republikanie tłumaczą konieczność przyjęcia ustawy obawami, że wśród uchodźców mogą znaleźć się potencjalni terroryści. Przynajmniej jeden ze sprawców piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 129 osób, a ponad 350 zostało rannych, przedostał się do Francji przez Grecję wraz z falą uchodźców uciekających przed wojną domową w Syrii.

Ustawa, która oznaczałaby znacznie opóźnienie, jeśli nie zupełne wstrzymanie, programu przyjmowania do USA uchodźców z Syrii, ma być przedmiotem debaty w Izbie już w czwartek. Prezydent Barack Obama zapowiedział, że w przypadku jej uchwalenia zastosuje wobec niej weto.

W odpowiedzi na trwający kryzys uchodźców prezydent zapowiedział we wrześniu, że USA przyjmą w przyszłym roku co najmniej 10 tys. Syryjczyków uciekających przed wojną domową. Byłby to znaczący wzrost zważywszy, że od początku wojny w Syrii w 2011 roku Stany Zjednoczone przyjęły tylko ok. 2,2 tys. uchodźców z tego kraju.

Jednak po zamachach w Paryżu wśród Republikanów rośnie sprzeciw wobec uchodźców, zwłaszcza muzułmanów, czemu dodatkowo sprzyja trwająca kampania prezydencka. Już ok. 30 gubernatorów z Partii Republikańskiej ogłosiło, że ich stany nie przyjmą do siebie uchodźców syryjskich, w tym ubiegający się o fotel prezydenta USA w wyborach w 2016 roku i uchodzący za relatywnie umiarkowanego gubernator Ohio John Kasich oraz gubernator New Jersey Chris Christie. Ten ostatni powiedział, że nie wpuściłby do USA z Syrii nawet „sierot poniżej piątego roku życia”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl