twitter.com/BZdaniu

Republika Zielonego Przylądka: we współpracy z Polską otwarto laboratorium chorób tropikalnych

Dzięki wsparciu Polski w Prai, stolicy Republiki Zielonego Przylądka, powstało molekularne laboratorium chorób tropikalnych. Placówkę zainaugurowano na Uniwersytecie im. Jean Piageta w głównym mieście tej byłej portugalskiej kolonii.

Republika Zielonego Przylądka to państwo położone na Wyspach Zielonego Przylądka, na Oceanie Atlantyckim, ponad 450 km od zachodnich wybrzeży Afryki.

Jak poinformował ambasador RP w Dakarze, Bartłomiej Zdaniuk, inauguracja placówki zbiegła się w czasie z jego wizytą w Republice Zielonego Przylądka, podczas której złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta tego kraju, Jose Marii Nevesa.

Sprzęt, w który wyposażono nową jednostkę naukową – jak dodał dyplomata – zakupiono dzięki wsparciu polskich władz.

“Za sprawą tego projektu uczelnia może już nie tylko samodzielnie prowadzić specjalistyczne badania w niedostępnych dotąd obszarach i kształcić w nich studentów, ale też uczestniczyć w międzynarodowych konsorcjach badawczych zajmujących się szczegółowymi analizami” – powiedział Bartłomiej Zdaniuk.

Obecna na inauguracji rektor kabowerdeńskiego uniwersytetu, Joanita Rodrigues, wyjaśniła, że nowa placówka jest pierwszym na tej uczelni laboratorium biologii molekularnej.

„Bez wsparcia ambasady polskiej realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby w ogóle możliwa” – dodała Joanita Rodrigues, precyzując, że nowy projekt posłuży w szczególności w badaniu chorób tropikalnych przenoszonych przez owady.

Ambasador Bartłomiej Zdaniuk wyjaśnił, że inauguracja laboratorium chorób tropikalnych w Prai to jedno z trzech zrealizowanych w ostatnim czasie przy wsparciu władz Polski przedsięwzięć w Republice Zielonego Przylądka.

Sprecyzował, że w szkole podstawowej w miejscowości Ribeiro da Barca, w północnej części wyspy Santiago, przy wsparciu władz polskich utworzono ogród warzywny z automatycznym systemem nawadniania.

„Dzięki tej pomocy miejscowa stołówka szkolna będzie oferować uczniom posiłki bogatsze w witaminy, co ograniczy problem niedożywienia na wyspie. Nowy ogród służyć też będzie jako pomoc dydaktyczna w kształceniu dzieci z zakresu nauk przyrodniczych” – wyjaśnił Bartłomiej Zdaniuk.

https://twitter.com/PLauSenegal/status/1762899583623888969

Dyplomata dodał, że w ostatnim czasie polskie władze wsparły także ośrodek pomocy dziennej dla dzieci z rodzin wrażliwych społecznie, prowadzony w mieście Mindelo, na wyspie Sao Vicente. Placówkę tę prowadzą ojcowie kapucyni.

„Za sprawą naszych funduszy budynek tego ośrodka został znacząco powiększony i wyposażony, co jak liczymy pozwoli poprawić warunki przyjmowania dzieci i opieki nad nimi” – dodał ambasador RP w Dakarze.

PAP

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl