PAP/EPA

Rekordowe zawieszenie rządu w USA

Od 28 dni w Stanach Zjednoczonych trwa zawieszenie funkcjonowania rządu federalnego. Powodem kryzysowej sytuacji jest brak porozumienia między prezydentem Donaldem Trumpem a Kongresem.

Tzw. shutdowny nie są w amerykańskiej polityce i gospodarce niczym nowym. Obecny jest jednak o tyle wyjątkowy, że trwa rekordowo długo.

– Trudno powiedzieć, kiedy to niepełne funkcjonowanie przejdzie w pełne funkcjonowanie, natomiast nikt nie zakłada, że miałoby to potrwać bardzo długo, bo to byłyby zbyt duże szkody dla funkcjonowania rządu amerykańskiego – mówił główny ekonomista Banku Pekao SA Marcin Mrowiec.

800 tys. pracowników nie otrzymuje wynagrodzenia, połowa z nich jest na przymusowym urlopie. Opiekę w parkach narodowych przejęli wolontariusze, a to oznacza, że nie jest wypracowane PKB

– Gdybyśmy chcieli spojrzeć na wymiar makroekonomiczny, to jedna z agencji wyliczyła koszty tygodniowe zawieszenia funkcjonowania rządu na około 1,2 mld dolarów niewyprodukowanego PKB, więc z tego typu uszczerbkiem mamy do czynienia – dodał Marcin Mrowiec.

Prawdopodobnie makroekonomiczne skutki nie będą bardzo istotne i odczuwalne w odczytach makroekonomicznych, jednak maleje zaufanie do dolara, amerykańskiego rządu i stabilności sytuacji politycznej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj