fot. pixabay.com

Rekordowa liczba spółek założonych przez obcokrajowców

W minionym roku obcokrajowcy założyli w Polsce rekordową liczbę spółek. Z informacji dziennika „Puls Biznesu” wynika, że w 2022 roku odnotowano pod tym względem wzrost rzędu 10,5 procent w porównaniu do 2021 roku.

Rekordowy wynik został osiągnięty przede wszystkim za sprawą Ukraińców i Białorusinów, którzy utworzyli ponad połowę wszystkich zagranicznych spółek.

Dr Grzegorz Piątkowski zwrócił uwagę, iż jest to wielka szansa dla polskiej gospodarki. Ekonomista podkreślił jednak, że nowym przedsiębiorcom należy umożliwiać prowadzenie działalności gospodarczej na równych zasadach z naszymi rodakami.

Zwiększona fala przedsiębiorczości to wielka szansa, ponieważ tak buduje się bogactwo narodów. Kluczową kwestią jest to, by zapewnić startującym, młodym przedsiębiorcom równe i korzystne możliwości działania zarówno dla Polaków, którzy rozpoczynają swoją przygodę z biznesem, jak i Ukraińców, Białorusinów, którzy przyjechali tutaj w obawie przed wojną albo reżimem Alaksandra Łukaszenki. Kluczowe są ułatwienia, szczególnie jeśli chodzi o zakładanie małego biznesu. Chodzi o sprawozdawczość i mechanizmy, które pomogą rozwinąć młodym przedsiębiorcom swoją działalność i stać się dużymi – wskazał dr Grzegorz Piątkowski.

Ukraińcy i Białorusini zakładają firmy zwłaszcza z branży budowlanej, transportowej i IT. Za nimi na podium plasują się Niemcy, którzy stawiają m.in.  na biznesy w nieruchomościach i fotowoltaice.

Zaskakujący jest wynik Rosjan, którzy założyli prawie 200 spółek, czyli o ponad 80 procent więcej niż w 2021 roku. Plasuje ich to na ósmym miejscu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl