fot. pixabay.com

Rekomendacje dotyczące zwalczania ASF wśród dzików

Naukowcy z polskich i zagranicznych ośrodków podsumowali wiedzę nt. ASF wśród dzików. Przedstawili też rekomendacje dot. zwalczania tej choroby. Eksperci ustalili, że przemieszczanie się dzików ma znikomy wpływ na rozprzestrzenianie się ASF.

Z badań wynika też, że prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dzików zależy od struktury środowiska i zagęszczenia populacji.

Najczęstszą przyczyną przenoszenia ASF jest kontakt zdrowych dzików z zarażonymi martwymi zwierzętami. Dlatego naukowcy wskazują, że podstawą w walce z wirusem powinno być szybkie wykrywanie i usuwanie padliny.

Stanowisko ekspertów popiera poseł PiS Robert Telus. Polityk podkreśla, że reakcja jest tu niezbędna, bo ASF przynosi ogromne straty gospodarcze.

– Oczywiście, że sprawa padliny też jest brana bardzo mocno pod uwagę, bo wiemy o tym, że każdy ptak lub zwierzę może część tej padliny z dzika roznosić. To mogą być koty, lisy, każde ze zwierząt, które w ten sposób się żywi. Jeżeli roznosi padlinę, to roznosi też ASF – roznosi wirusa. Dlatego stwierdzenie naukowców o tym, że trzeba usunąć padlinę jak najszybciej, jest właściwe. My się z tym zgadzamy i musimy iść w tym właśnie kierunku, żeby ten wektor, którym jest dzik  jak najbardziej zminimalizować, ponieważ to jest zagrożenie dla naszej polskiej hodowli – wyjaśnił poseł Robert Telus.

ASF jest wirusową chorobą zakaźną dzikich i udomowionych świń. Powoduje bardzo wysoką śmiertelność wśród zarażonych zwierząt.

Epidemia ASF niesie z sobą ogromne straty gospodarcze, poważne konsekwencje ekologiczne i społeczne w Europie oraz Azji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl