Referendum ws. prywatyzacji MPEC

W wyniku prawie sześcioletnich rządów Platformy Obywatelskiej mamy pogarszającą się sytuacje społeczną,  rosnące bezrobocie i wyprzedaż za bezcen majątku narodowego powiedział poseł Krzysztof Jurgiel były prezydent Białegostoku.

26 maja w tym mieście odbędzie się referendum lokalne dotyczące prywatyzacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Komitet ds. referendum, który zbierał podpisy pod wnioskiem o jego zorganizowanie, powstał z inicjatywy PiS. Niezależnie od przygotowań do referendum, magistrat prowadzi jednak działania poprzedzające prywatyzację.

Poseł Krzysztof Jurgiel podkreśla, że MPEC jest przedsiębiorstwem strategicznym świadczącym usługi dla wszystkich mieszkańców. Jeżeli zostanie sprywatyzowany to przykładem innych miast na pewno wzrosną opłaty za ciepło.

– Sprzedaż energetyki powoduje, że jako mieszkańcy tracimy na zawsze wpływ na przedsiębiorstwo. Jesteśmy uzależnieni od prywatnego właściciela, który może – dla  osiągnięcia zysku – dowolnie ustanawiać ceny.  W 2011 r. MPEC wypracował 5,7 mln, w 2012 prawie 16 mln, a na modernizacje przeznaczono 37 mln. To jest kura, która może znosić złote jajka – powiedział poseł Krzysztof Jurgiel

Sprzedaż MPEC-u to nie jedyna decyzja władz PO, z którą nie zgadzają się mieszkańcy. Likwidowane są placówki szkolne, wprowadzono podwyżki za odpady, a także kartę miejską, która budzi  kontrowersje mówi Kazimierz Romanowski – radny rady miasta.

–  Karta jest wprowadzana bez zgody obywateli. Mieszkańcy przeciwstawili się szczególnie wprowadzeniu zasady logowania się pasażera w czytniku przy każdej zmianie autobusu. Dotyczy to zwłaszcza pasażerów posiadających bilety miesięczne. Przeciwko tej propozycji zebrano ponad 5 tys. podpisów.  Inicjatywa obywatelska nie została jednak wzięta pod uwagę – powiedział Kazimierz Romanowski.

Mieszkańcy Białegostoku 26 maja będą mogli oddać swój głos w lokalach na terenie miasta, które otwarte będą tak jak w przypadku wyborów samorządowych czy parlamentarnych. Głosowanie  potrwa od godz. 7 do 21.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl