fot. PAP

Referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zebrano 220 tyś. podpisów

W Warszawie zostaną dziś złożone podpisy o referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. W samo południe podpisy zostaną przekazane komisarzowi wyborczemu, który je zweryfikuje.

Aby referendum mogło się odbyć pod wnioskiem musi podpisać się 10% mieszkańców, co w przypadku Warszawy oznacza około 130 tysięcy osób. Organizatorzy akcji zapewniają że zebrali 220 tyś. podpisów. By referendum było ważne, udział w nim będzie musiało wziąć prawie 400 tysięcy ludzi.    

Chęć odwołania prezydent Warszawy jest bardzo silna – akcentuje poseł Artur Górski.

W pierwszym etapie zaskoczyło nas jak wiele Warszawiaków podpisuje listy komitetów, czy to społecznych, czy innych partii.  Ta chęć odwołania prezydent, zmiana tej władzy jest bardzo silna. To się zresztą nałożyło ze zmianą preferencji wyborczych w kraju. Sondaże, które pokazują spadek Platformy i zwiększenie poparcia dla PiS – być może w Warszawie następuje wolniej – ale jest już dostrzegalne – powiedział poseł.

Ostatnio do bojkotu referendum wezwał premier Donald Tusk, który powiedział, że liczy na to, że warszawiacy wyrażą wotum zaufania dla prezydent miasta, odmawiając udziału w referendum.

RIRM

drukuj