fot. wikipedia.org

Reducie Ordona grozi unicestwienie

Na jej miejscu władze Warszawy chcą postawić kolejne wielopiętrowe blokowisko – informuje Nasz Dziennik. Zachowany miałby zostać jedynie niewielki fragment Reduty.

Sytuacja ta spotkała się z oburzeniem wielu środowisk m.in. patriotycznych. Jak wskazują, teren na którym znajduje się Reduta ma ogromne znaczenie historyczne. Poza tym, miasto powinno traktować ten teren jako cmentarz wojenny, a nie jako pospolite blokowisko.

– Tutaj nie ma wiele miejsca dla krzewienia pamięci, tożsamości, dbania o zabytkowe miejsca, o takie symbole Warszawy. Tak naprawdę giną kolejne zabytki, giną kolejne miejsca, które mogą świadczyć o przeszłości naszego miasta, o tym, że Warszawa była zawsze takim bohaterskim miastem, które umiało bronić dobrego imienia Polski i Polaków. Dziś po raz kolejny ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz proponuje wybudowanie osiedla mieszkaniowego i kolejny raz niszczy symbol Warszawy. Mam nadzieję i liczę na to, że jest to jedna z ostatnich tego typu decyzji. Po prostu Hanna Gronkiewicz-Waltz nie powinna dalej rządzić Warszawą – mówił poseł Adam Kwiatkowski z PiS z Warszawy.

Społeczny Komitet Zachowania Reduty Ordona apeluje do innych  stowarzyszeń w Polsce i za granicą o zainteresowanie obroną Reduty. 15 sierpnia natomiast planowane jest posiedzenie Komisji Polityki Przestrzennej  Rady Dzielnicy Ochota, na którym komisja ma się zająć sprawą Reduty.

RIRM

drukuj