twitter.com/wjakobik

Red. W. Jakóbik o planowanym połączeniu sieci elektroenergetycznych krajów bałtyckich z Europą: Należy dmuchać i chuchać na ten proces, bo nieznani sprawcy krążą po Bałtyku i nie tylko, zagrażając infrastrukturze krytycznej

Operatorzy przesyłowi Litwy, Łotwy i Estonii nie sygnalizują żadnych problemów z pracą ich systemów po odłączeniu sieci elektroenergetycznych od Rosji i Białorusi. Prowadzą obecnie testy zdolności utrzymania stabilnej pracy sieci w trybie izolowanej wyspy. Już w niedzielę odbędzie się uroczyste połączenie sieci elektroenergetycznych krajów bałtyckich z Europą przez Polskę. „Należy dmuchać i chuchać na ten proces, bo nieznani sprawcy krążą po Bałtyku i nie tylko, zagrażając infrastrukturze krytycznej także w energetyce. To dlatego połączenie energetyczne między Polską a Litwą powinno być teraz podobnie mocno strzeżone jak Przesmyk Suwalski w sektorze obronnym” – podkreślił red. Wojciech Jakóbik z Ośrodka Bezpieczeństwa Energetycznego.

Litwa, Łotwa i Estonia odłączyły się w sobotę od rosyjskiego systemu elektroenergetycznego BRELL. To historyczna chwila dla tych trzech krajów.

W niedzielę sieci tych państw zostaną zsynchronizowane z systemami europejskimi.

Red. Wojciech Jakóbik z Ośrodka Bezpieczeństwa Energetycznego wskazał, że jest to proces łączenia krajów bałtyckich z całą Europą przez Polskę.

– Kraje bałtyckie w przeszłości były zintegrowane z posowieckim  systemem BRELL, w którym decydował operator rosyjski. W ten sposób Rosjanie utrzymywali wpływ na bezpieczeństwo energetyczne krajów bałtyckich mimo faktu, że były one na wspólnym rynku energii Unii Europejskiej. Synchronizacja z Europą oznacza desynchronizację z Rosją, a co za tym idzie, powstaje nowa wyspa energetyczna w obwodzie królewieckim – oznajmił red. Wojciech Jakóbik.

Ekspert zwrócił uwagę także na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa całego procesu.

– Należy dmuchać i chuchać na ten proces, bo nieznani sprawcy krążą po Bałtyku i nie tylko, zagrażając infrastrukturze krytycznej także w energetyce. To dlatego połączenie energetyczne między Polską a Litwą powinno być teraz podobnie mocno strzeżone jak Przesmyk Suwalski w sektorze obronnym – podkreślił ekspert.

W ceremonii przyłączenia Litwy do systemu przesyłowego Europy kontynentalnej weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Red. Wojciech Jakóbik poruszył to zagadnienie w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, które są dostępne [tutaj].

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl