fot. Monika Tomaszek

Red. M. Karnowski: Radio Maryja jest skałą, na której możemy się oprzeć

Radio Maryja jest skałą, na której możemy się oprzeć. Służy wyłącznie prawdzie i zawsze staje po stronie ludzi pokrzywdzonych, ludzi biednych. Jeśli gdzieś szukamy społeczeństwa obywatelskiego, to właśnie tutaj – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja red. Michał Karnowski, dziennikarz i publicysta tygodnika „Sieci” oraz portalu „wPolityce”.

32 lata temu, 8 grudnia 1991 roku, nadawanie rozpoczęło Radio Maryja. Red. Michał Karnowski w piątkowych „Aktualnościach dnia” podzielił się swoimi refleksjami na temat roli, jaką pełni w Polsce ta rozgłośnia.

– To jest przepiękne dzieło, to jest wielki polski uniwersytet. Ja to często powtarzam, bo jak spotykam na swoich ścieżkach politycznych, dziennikarskich rozmaitych partnerów, współpracowników, koleżanki, kolegów, to bardzo wiele osób, które dzisiaj służą Polsce, służą Panu Bogu, ojczyźnie, Kościołowi, powołuje się na rodzaj uniwersytetu, który przeszły, słuchając Radia Maryja. Też mogę powiedzieć to o sobie. To była wielka szkoła w trudnych czasach mojego dorastania, gdzie świat był zasypany różnego rodzaju nie zawsze mądrymi przekazami – mówił dziennikarz i publicysta.

Wskazał również na pewną stałość, która charakteryzuje Radio Maryja.

– Radio Maryja jest skałą, na której możemy się oprzeć – zawsze z miłością, zawsze ze zrozumieniem drugiego człowieka, z szukaniem prawdy, czasami ze smutkiem, jak się coś złego zdarzy, ale nigdy z poczuciem beznadziei, nigdy z poczuciem rezygnacji. Zawsze jest to po chrześcijańsku optymistyczne, po chrześcijańsku dostrzegające więcej, widzące dalej – zwrócił uwagę redaktor tygodnika „Sieci” oraz portalu „wPolityce”.

Zaznaczył, że Radio Maryja zawsze podkreślało znaczenie m.in. kapitału narodowego, własności prywatnej czy Wojska Polskiego.

– Dziś chyba nikt nie kwestionuje, jak ważne to rzeczy. Wiele mód przeminęło, wielu ludzi zeszło ze sceny publicznej lub nawet z ziemi, ale Radio Maryja zawsze mówiło prawdę – stwierdził red. Michał Karnowski.

Stałość i wytrwałość zaobserwować również można w postawie Dyrektora Radia Maryja, o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR. Pomimo ciągłego szykanowania ze strony nieprzychylnych mu środowisk, duchowny cały czas zachowuje spokój i optymizm. Nie ustaje również w tworzeniu nowych dzieł w służbie Bogu, Kościołowi, Polsce i narodowi polskiemu, takich jak Akademia Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II wraz z Kaplicą Pamięci, Park Pamięci Narodowej czy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

– Czasami trafiam na ludzi, którzy mają jakieś zastrzeżenia czy wątpliwości. Każdemu mówię jedno zdanie i to często kończy dyskusję: „Pojedź, zobacz i sprawdź, że każda złotówka, którą przekazali słuchacze, ofiarodawcy (…) nie jest zmarnowana, zobacz, że to wszystko pięknie pracuje, że to są wyłącznie dobre wartości”. Życzmy sobie, żeby ta inicjatywa jak najlepiej się rozwijała, jak najdalej zaszła, żeby ludzie ją tworzący mieli jak najwięcej sukcesów – mówił gość „Aktualności dnia”.

Radio Maryja jest od samego początku atakowane, gdyż przełamuje monopol medialnych potęg postkomunistycznych – obecnie lewicowo-liberalnych. Rozgłośnia wielokrotnie pokazała też, że jest nieustępliwa, nieprzekupna i odporna na lobbing.

– Radio Maryja jest wolne od tego rodzaju uwikłań, zagrożeń. Służy wyłącznie prawdzie i zawsze staje po stronie ludzi pokrzywdzonych, ludzi biednych. Wszędzie tam, gdzie dzieje się jakaś krzywda ludzka, jest jakaś niesprawiedliwość, jest jakieś zagrożenie bez względu na to (…), jak potężnych osób by to dotykało, tam będzie mikrofon Radia Maryja otwarty dla ludzkich spraw i ludzkich potrzeb. Jako dziennikarz mogę powiedzieć, że to jest pięknie pełniona misja obywatelska. Jeśli gdzieś szukamy społeczeństwa obywatelskiego w prawdziwym wymiarze, w prawdziwym znaczeniu tego słowa, to właśnie tutaj – podkreślał rozmówca Radia Maryja.

Zwrócił uwagę, że Radio Maryja jest utrzymywane ogromnym wysiłkiem. Dla osób, które nie pracują w mediach, trudno wyobrazić sobie, jakie są koszty utrzymania i funkcjonowania środków społecznego przekazu.

Warto zaznaczyć, że w porównaniu z medialnymi molochami działającymi na polskim rynku, „imperium” o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR jest przedsięwzięciem nieporównywalnie mniejszym i przynoszącym znacznie skromniejszy przychód. Trudno je też nazwać „biznesem”, ponieważ jest w przeważającej większości utrzymywane z dobrowolnych składek słuchaczy. Nie znaczy to jednak, że jest ono pozbawione wpływu na społeczeństwo. Świadczy o tym zawziętość wspomnianych wcześniej ataków ze strony mediów lewicowo-liberalnych. Są one świadectwem walki o odbiorcę.

Więcej o kulisach powstawania Radia Maryja i innych dzieł przeczytać można w książce [„Cud w eterze. Rozmowa z o. Tadeuszem Rydzykiem CSsR”], natomiast mity i przekłamania dotyczące „imperium” i jego funkcjonowania obala darmowa publikacja [„Prawda o »Imperium ojca Rydzyka«”].

 

Całość rozmowy z red. Michałem Karnowskim jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl