twitter.com/MRiRW_GOV_PL

Min. A. Gembicka: Skierowałam pismo do służb w sprawie dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni

Pismo w sprawie dzierżawy terminala zbożowego w Porcie Gdynia zostało skierowane do właściwych służb – poinformowała w piątek na konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi, Anna Gembicka.

„Uważamy, że podmiotem, który powinien odpowiadać za ten terminal powinien być podmiot z większościowym udziałem Skarbu Państwa, tak żeby zabezpieczyć polski interes, żeby zabezpieczyć interes polskich rolników. W związku z tym skierowałam w tej sprawie liczną korespondencję zarówno do organów zajmujących się bezpieczeństwem (…) do Ministerstwa Infrastruktury (…) w którym jasno wyraziłam stanowisko, że mój zasadniczy sprzeciw wzbudza obecnie prezentowana koncepcja. Oprócz tego dzisiaj skierowałam kolejne pismo, tym razem do właściwych służb, aby sprawdziły cały proces” – powiedziała minister.

https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL/status/1733131288347890120

Do sprawy portu w Gdyni odniósł się w piątek szef PO, Donald Tusk.

„Agroport gdyński, decyzją ostatnich kilkudziesięciu godzin, będzie dzierżawiony przez międzynarodową spółkę z kapitałem mieszanym m.in. amerykańskim, holenderskim, ale to jest dość skomplikowana konstrukcja” – mówił.

Dodał, że prosił o precyzyjną informację, „czy to jest na pewno bezpieczne z punktu widzenia polskich interesów”.

„30 lat, w jakimś sensie wręcz monopol, eksport, import, mówię o kwestii przeładunków w polskich portach, także, jeśli chodzi o zboże. Nie muszę mówić, ile emocji wzbudzały kwestie i nadal wzbudzają w kontekście zboża ukraińskiego” – wskazał szef PO.

Zapowiedział, że będą „pilnie badali” na jakiej zasadzie te decyzje i zgoda zostały podjęte przez rząd Mateusza Morawieckiego.

W czwartek sejmowa komisja rolnictwa wezwała Prezesa Rady Ministrów do podjęcia działań, prowadzących do unieważnienia postępowania konkursowego w sprawie wydzierżawienia terminala zbożowego w Porcie Gdynia.

W piątek dział marketingu Portu Gdynia przekazał, że informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty została opublikowana na stronie internetowej spółki 8 listopada br.

„Najwyższą ilość punktów otrzymała oferta konsorcjum spółek: Szczecin Bulk Terminal Sp. z o.o., Tapini Sp. z o.o. oraz Ribera Sp. z o.o.” – podał przedstawiciel spółki.

W przesłanej PAP informacji zaznaczono, że przetarg – zgodnie z ogłoszoną specyfikacją postępowania – zakończy się w dniu zawarcia umowy dzierżawy.

„Do zawarcia umowy dzierżawy niezbędne są: uzyskanie przez dzierżawcę (oferenta) zgody prezesa UOKiK na koncentrację; zgoda ministra właściwego ds. gospodarki morskiej wyrażona w formie decyzji administracyjnej oraz zgoda Walnego Zgromadzenia Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.” – przekazał dział marketingu Portu Gdynia.

PAP

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl