fot. pixabay.com

RCB: pierwszeństwo w głosowaniu dla seniorów, kobiet w ciąży i niepełnosprawnych

Osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w niedzielę w komisjach wyborczych bez kolejki – przypomina  dzisiaj Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

„II tura wyborów prezydenckich w niedziele 12 lipca. Osoby 60 plus, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki” – brzmi SMS-owy alert RCB.

Zgodnie z nowymi przepisami, które wprowadzono przed II turą wyborczą, w lokalu wyborczym w pierwszej kolejności obsługiwane będą osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat oraz osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Wynika to z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, która ukazała się we wtorek w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

II tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się obecny prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7.00 do godz. 21.00.

PAP

drukuj