PAP/EPA

Rakieta balistyczna wystrzelona przez Koreę Płn. miała krótki zasięg

Rakieta wystrzelona w niedzielę rano przez Koreę Północną była pociskiem balistycznym krótkiego zasięgu – podało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii Korei Południowej.

Rakieta została wystrzelona z okolic Taechon w prowincji Pjongjan Północny, a według japońskiego ministerstwa obrony osiągnęła maksymalną wysokość 50 km i leciała po nieregularnej trajektorii.

„Jeśli uwzględnimy wystrzelenie pocisków manewrujących, to jest to dziewiętnasta próba, co jest tempem bezprecedensowym. Działania Korei Północnej stanowią zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa naszego kraju, regionu i społeczności międzynarodowej, a to w czasie rozwoju inwazji na Ukrainę jest niewybaczalne” – powiedział japoński minister obrony, Yasukazu Hamada.

Był to pierwszy test pocisku balistycznego Korei Płn. od początku czerwca, gdy Pjongjang dokonał ośmiu takich prób jednego dnia. USA wówczas wezwały do wprowadzenia dalszych sankcji na Koreę Płn. za naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W tym roku Korea Płn. przeprowadziła testy ponad 30 rodzajów broni balistycznej, w tym po raz pierwszy do 2017 r. międzykontynentalnego pocisku balistycznego.

Niedzielna próba zbiegła się w czasie z przybyciem amerykańskiego lotniskowca z napędem atomowym Ronald Reagan do Korei Południowej na wspólne manewry z siłami tego kraju, a także na kilka dni przed planowaną wizytą w Seulu wiceprezydent USA, Kamali Harris.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl