Radom – obchody rocznicy protestu robotniczego z czerwca ‘76

Dziś rozpoczęły się obchody 39. rocznicy protestu robotniczego w czerwcu 1976 r. w Radomiu. Towarzyszyły im: pokaz pojazdów MO i ZOMO, wystawa fotograficzna oraz gra miejska.

Wydarzenia czerwca ‘76 były przełomowym punktem dekady lat 70. i przyspieszyły upadek ekipy Gierka. Bezpośrednią przyczyną protestu robotniczego, do którego doszło 25 czerwca 1976 r., była zapowiedziana dzień wcześniej przez ówczesnego premiera Piotra Jaroszewicza drastyczna podwyżka cen wielu artykułów żywnościowych.

Polska zaczęła wchodzić w fazę przewlekłego kryzysu – tłumaczy prof. Wojciech Polak, historyk.

– 24 czerwca Premier Piotr Jaroszewicz wygłasza przemówienie telewizyjne, w którym ogłasza bardzo znaczną podwyżkę cen żywności. Mówił wprawdzie o jakichś rekompensatach, ale wstrząs społeczny jest ogromny. Już  nazajutrz dochodzi w Polsce do strajków, do protestów. Zatrzymywano protestujących, bito, znęcano się nad nimi. W więzieniu umieszczono dużą liczbę robotników – mówi historyk.

Szacuje się, że 25 czerwca strajki wybuchły w 24 województwach i uczestniczyło w nich ok. 70-80 tys. osób. Największą skalę protest osiągnął jednak w Radomiu oraz w Płocku i w Ursusie.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl