Radom: Leśnicy sprzedali najcenniejsze drewno

17 firm z Polski, Austrii i Estonii wzięło udział w zorganizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu submisji drewna cennego. Firmy kupiły blisko 530 m sześc. surowca.

Podczas IV Regionalnej Submisji Drewna Szczególnego Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu (RDLP) wystawiła na sprzedaż najlepsze drewno ze świętokrzyskich i radomskich lasów. Jak poinformowała rzeczniczka RDLP w Radomiu Edyta Nowicka, sprzedano 97,8 proc. oferowanego surowca. Było to drewno liściaste (dębowe, olchowe i jesionowe) oraz drewno iglaste (modrzewiowe). Pochodziło z 18 nadleśnictw.

Oferty zakupu złożyło 17 firm, zajmujących się produkcją okleiny, forniru oraz drzwi i ekskluzywnych mebli, a także gontów (modrzew).

Rzeczniczka zauważyła, że podobnie jak w poprzednich latach, największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy. Jest on szczególnie poszukiwany przez podmioty zajmujące się produkcją wysokiej jakości oklein. Zainteresowane nim były firmy nie tylko z Polski, ale też z Austrii i Estonii.

Rekordowa sztuka pochodziła z lasów Nadleśnictwa Kozienice – za jej metr sześcienny zapłacono ponad 4 tys. zł. Nabywca kupił sztukę o długości 3,60 m i średnicy 80 cm za ponad 7,2 tys. zł. Drewno to charakteryzowało się, m.in. szczególną barwą i brakiem wad na pobocznicy.

Zdaniem Edyty Nowickiej w dobrej cenie leśnikom udało się sprzedać także drewno dębu z pozostałych nadleśnictw: Chmielnika, Daleszyc, Grójca, Jędrzejowa, Kielc, Łagowa, Marcul, Ostrowca Świętokrzyskiego, Pińczowa, Radomia, Rudy Malenieckiej, Starachowic, Staszowa, Włoszczowy i Zwolenia. Łącznie nabywcy kupili 393 m sześc. surowca z tamtejszych lasów. Średnia cena za metr sześcienny wyniosła ponad 2,5 tys. zł.

Rzeczniczka podkreśliła, że tradycyjnie dużo sprzedano także olchy.

„Tym razem było to 110 metrów sześciennych surowca pochodzącego głównie z Nadleśnictwa Włoszczowa, które jest pionierem na terenie radomskiej dyrekcji w sprzedaży drewna w formule submisji” – zaznaczyła Nowicka. Dodała, że sprzedana olcha odznaczała się unikalnym rysunkiem i barwą, rzadko spotykanymi w innych regionach kraju, co jest szczególnie cenione przez producentów oklein. Za surowiec olchowy uzyskano średnią cenę 918 zł za m sześc.

Za wystawiony przez nadleśnictwa Suchedniów i Skarżysko modrzew uzyskano cenę średnią – ponad 1,2 tys. zł za metr sześc. Jesion został sprzedany średnio za ponad 1,1 tys. zł za m sześc.

Edyta Nowicka zauważyła, że średnia cena sprzedaży wszystkich gatunków była wyższa niż uzyskana w trakcie poprzednich regionalnych submisji i wyniosła ponad 2,1 tys. zł za m sześc. Według rzeczniczki wrażenia z submisji są pozytywne.

„Leśników cieszy to, że uwzględniając inne funkcje lasu, potrafią wyprodukować drewno o ponadprzeciętnych cechach użytkowych docenianych przez producentów z branży drzewnej” – powiedziała rzeczniczka.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl