A. Bielan: Jeszcze w II kw. br. – PPL podmiotem zarządzającym lotniskiem w Radomiu

Jeszcze w drugim kwartale tego roku PPL powinno stać się podmiotem zarządzającym lotniskiem w Radomiu, a w ciągu następnych kilku miesięcy powinien rozpocząć się proces inwestycyjny – powiedział w sobotę wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

„Dzisiaj to jest 80 proc. prawdopodobieństwa, że jeszcze w tym kwartale PPL stanie się podmiotem zarządzającym lotniskiem w Radomiu” – powiedział Adam Bielan (Porozumienie) na sobotniej konferencji parlamentarzystów PiS w Radomiu.

Według niego, w ciągu kilku kolejnych miesięcy powinien rozpocząć się proces inwestycyjny.

„W momencie, kiedy PPL formalnie przejmie zarząd nad lotniskiem, będzie można rozpisywać przetargi na budowę terminala i rozbudowę drogi startowej” – zaznaczył Adam Bielan.

Zdaniem wicemarszałka Senatu, jeśli te terminy zostaną dotrzymane, to jest duża szansa, że loty z rozbudowanego lotniska w Radomiu rozpoczęłyby się w sezonie zimowym 2019/2020.

W środę prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Mariusz Szpikowski poinformował, że z analizy niezależnego doradcy, firmy Arup wynika, iż lotnisko w Radomiu spełnia kryteria lotniska komplementarnego dla Lotniska Chopina. Stąd decyzja o inwestycji w radomski port lotniczy.

Zdaniem Szpikowskiego, za 20 miesięcy lotnisko to będzie w stanie obsłużyć około 3 mln pasażerów czarterowych. Koszt rozbudowy lotniska – to kwota 425 mln zł; w tym czasie droga startowa zostałaby wydłużona z 2 tys. metrów do 2,5 tys. metrów. W drugim etapie – jak mówił Szpikowski – lotnisko mogłoby się rozbudowywać – nie pogarszając w tym czasie parametrów – do poziomu obsługującego 7-9 mln pasażerów rocznie, za kwotę 467 mln zł. Droga startowa uzyskałaby wtedy 2,8 tys. metrów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl