fot. PAP/Mateusz Marek

A. Bielan o doniesieniach dot. rezygnacji USA z Fort Trump: Fake news

To fake news i wrzutka, którą zdementowała już ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher – tak rzecznik sztabu ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy Adam Bielan odniósł się w Polsat News do doniesień Agencji Reutera ws. „Fortu Trump”.

W środę Reuters podał, że najprawdopodobniej kruszy się projekt utworzenia Fortu Trump – stałej bazy dla żołnierzy amerykańskich w Polsce. Powodem miałby być spór o wielkość finansowania i rozmieszczenie żołnierzy, a także o ich status prawny podczas służby w Polsce. Według Reutersa Waszyngton chciałby przesunąć bazę na zachód i domaga się większego wkładu finansowego Polski, podczas gdy Polska chciałaby bazę utrzymać jak najbliżej granicy z Białorusią. Depesza agencji powstała przez współpracę redakcji w Warszawie oraz w Waszyngtonie.

Ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher określiła te doniesienia jako „nieprawdziwe” i dodała, że „negocjacje idą zgodnie z planem”. Mosbacher przekonywała w swoim wpisie na Twitterze, że efekty negocjacji „będą jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy”.

Adam Bielan pytany o informacje Reutersa określił je jako „fake news”.

„Po pierwsze Reuters w Waszyngtonie podał kilka dni wcześniej kompletnie inną informację o tym, że część wojsk wycofywanych z Niemiec trafi właśnie do Polski. Później mieliśmy tą dziwną wrzutkę Joanny Plucińskiej, korespondentki Reutersa w Warszawie, która wczoraj została opisana jako <<fake news>> przez ambasadora USA w Polsce panią Georgette Mosbacher, więc to powinno zamknąć temat” – odpowiedział rzecznik sztabu prezydenta.

„Mam nadzieję, że Reuters nie będzie tego rodzaju fake newsów, wrzutek publikować, pani Mosbacher wyraźnie powiedziała, że rozmowy dotyczące zwiększenia kontyngentu wojsk amerykańskich w Polsce są na ostatniej prostej i finalne efekty będą lepsze niż się wszyscy spodziewają i to jest najlepszy komentarz do takiego fake newsa” – dodał Adam Bielan.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl