W sobotę w Radomiu wyjazdowe posiedzenie klubu PiS

W sobotę w Radomiu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Politycy, w tym premier Beata Szydło i prezes partii Jarosław Kaczyński, uczczą 40. rocznicę wydarzeń z czerwca 1976 r.

W posiedzeniu klubu mają wziąć udział wszyscy posłowie i senatorowie PiS.

„Jak co roku PiS chce oddać hołd bohaterom walki o niepodległość i suwerenność Polski, oddać hołd robotnikom Czerwca. Ponieważ jest 40. rocznica tych wydarzeń, chcemy dać obchodom odpowiednią rangę” – powiedział PAP wiceszef klubu PiS Marek Suski.

Politycy PiS złożą wieńce m.in. przed Pomnikiem Ofiar Czerwca. Prawdopodobnie klub przyjmie też okolicznościową uchwałę.

W czerwcu 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. W Radomiu, Ursusie i Płocku odbyły się manifestacje, które przerodziły się w starcia z Milicją Obywatelską i ZOMO.

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według badaczy IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.

W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca’76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Z pomocą ruszyli im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl