(fot.PAP)

Rada Ministrów pracuje nad usprawnieniem polityki migracyjnej Polski

 Trwa posiedzenie Rady Ministrów. Przedmiotem obrad jest m.in. dokument o polityce migracyjnej Polski, będącym efektem prac międzyresortowego zespołu do spraw migracji. Zaproponowane w nim rozwiązania,  mają usprawnić politykę migracyjną państwa.

 

Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nie mniej niż 3 mln Polaków przynajmniej przez krótki czas pracowało lub obecnie pracuje za granicą.

 

Migracje młodych obserwuje się już od dłuższego czasu, zwłaszcza od czasów rządów PO i PSL – zwraca uwagę poseł Anna Sobecka. Tylko w jednym roku zlikwidowano 400 firm, zakładów. Dlatego ten exodus jest bólem dla Ojczyzny – akcentuje posłanka.

 

Audio MP3
Pobierz

 

Autorzy dokumentu zwracają uwagę, że polityka migracyjna powinna być m.in. dostosowana do priorytetów rynku pracy, a z drugiej strony uwzględniać potrzebę zapewnienia konkurencyjności polskiej gospodarki.

 

Najbardziej czytelny jest obraz w Wielkiej Brytanii, gdzie dotacje na politykę prorodzinną, dzieci, zasiłki są wysokie i młodzi ludzie nie chcą wracać, chociażby z tego powodu, że wiedzą, że tu ich czeka bezrobocie i bieda –akcentowała poseł Anna Sobecka.

 

Audio MP3
Pobierz

 

drukuj