Erdogan: nowa fala uchodźców z Syrii staje się faktem

Wiele wskazuje na to, że nowa fala uchodźców z Syrii, wywołana zintensyfikowanymi atakami syryjskich wojsk reżimowych, wspieranych przez rosyjskie lotnictwo, na miasto Aleppo, staje się faktem – ocenił w czwartek prezydent Turcji Racep Tayyip Erdogan.

Turecki prezydent powtórzył swój apel skierowany do państw zachodnich, aby pomogły one szkolić i wyposażyć w sprzęt syryjskich rebeliantów oraz utworzyły bezpieczne strefy, chroniące ludność cywilną uciekającą przed wojną.

„Jeśli to zostanie zrobione, to moim zdaniem migracja uchodźców z Syrii zatrzyma się i będą oni mogli wrócić do swoich domów” – powiedział Erdogan, odnosząc się do ponad 2 mln syryjskich uchodźców, którzy do tej pory znaleźli schronienie w Turcji.

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) aż 35 tys. ludzi zostało zmuszonych w ostatnich dniach do ucieczki z okolic Aleppo, gdzie trwa ofensywa syryjskich wojsk reżimowych. Organizacje zajmujące się pomocą humanitarną w Syrii podają, że rodziny, które uciekły z Aleppo, pozbawione są dachu nad głową i zmuszone nocować pod gołym niebem.

Celem ofensywy w muhafazie Aleppo jest przerwanie trwającego od zeszłego roku oblężenia bazy Kweiras. W ostatnich tygodniach dżihadyści z Państwa Islamskiego kilkakrotnie atakowali tę bazę, ale nie zdołali jej zdobyć.

                                                                                              PAP/RIRM

drukuj