fot. PAP/EPA

Rada Medyczna przy premierze: Seniorzy do 69 roku życia będą mogli być szczepieni preparatem AstraZeneca

Seniorzy od 65 do 69 lat będą szczepieni preparatem AstraZeneca. To efekt najnowszej rekomendacji Rady Medycznej przy premierze. Dotychczas zalecała ona szczepienia tym preparatem osób do 65 roku życia.

Obecna ocena jest zbieżna z wynikami nowych badań klinicznych. Według nich stosowanie szczepionki AstraZeneca jest dopuszczalne także u starszych osób – do 69 roku życia.

Nowa rekomendacja pozwoli na szczepienie tej grupy już od marca – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dłużej na swoją kolej przyjęcia preparatu poczeka z kolei personel administracyjny szkół.

– Teraz ukierunkowujemy szczepienia szczepionką AstraZeneca na grupę seniorów między 65. a 70. rokiem życia. Ta grupa nie była wcześniej uwzględniona w harmonogramie z uwagi na fakt, że szczepionka AstraZeneca nie obejmowała tej grupy. Mamy powrót do szczepień seniorów w wieku 65-70. Ta grupa będzie w najbliższym czasie szczepiona. W przyszłym tygodniu ogłosimy dokładnie, kiedy będzie szczepiony personel administracyjny szkół. Nastąpi to w I grupie, więc nie ma powodów do obaw   i niepokoju – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.

Na razie w ramach pierwszej grupy szczepionki przeciw COVID-19 przyjmują seniorzy powyżej 70 lat i pracownicy oświaty do 65. roku życia.

Wczoraj resort edukacji i nauki poinformował, że w najbliższy wtorek ruszą zapisy na szczepienia nauczycieli szkolnych i akademickich do 69 lat.

RIRM

drukuj